Cristian Gentea: Infrastructura de apă și canalizare va fi îmbunătățită pentru peste 200.000 de cetățeni!

Cristian Gentea, primarul municipiului Pitești, a participat azi la conferința de prezentare a stadiului de implementare a megaproiectului Apă Canal – ,,Proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Argeș, în perioada 2021-2027”.

Piteștiul este primul municipiu din țară care a semnat un astfel de contract cu Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, prin Apă Canal 2000 SA – o investiție de aproape 200 de milioane de euro, în 12 localități din județ, grupate în 6 aglomerări urbane și rurale.

“Infrastructura de apă și canalizare va fi îmbunătățită pentru peste 200.000 de cetățeni!

În municipiul Pitești, investițiile sunt consistente: reabilităm 9 rezervoare de apă, extindem și modernizăm 22,6 kilometri de rețea de apă potabilă, modernizăm 24 de kilometri de canalizare și construim două stații moderne de pompare.

Foarte important, în octombrie au început lucrările pentru Lotul II, în zona centrală a orașului. Aici vom reabilita peste 12 kilometri de conducte de apă și aproximativ 6 kilometri de canalizare, pe străzi importante precum Bulevardul Petrochimiștilor, Frații Golești, Calea Craiovei, Independenței, Gheorghe Doja, Nicolae Dobrin, Trivale și multe altele.

Anul viitor, după finalizarea proiectului, vom schimba covorul asfaltic. Am spus-o de fiecare dată: aceasta este ordinea firească a unor investiții în infrastructură — rețelele întâi, apoi asfaltul.

Le mulțumesc tuturor edililor și consilierilor locali, felicit încă o dată Apă Canal 2000 SA pentru această oportunitate valorificată, pentru munca depusă și așteptăm cu toții rezultatele!”, a transmis Cristian Gentea.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Funcții importante pentru Argeș în noua conducere a OFSD

Ieri au fost alese noile structuri de conducere ale Organizației Femeilor Social Democrate, iar județul Argeș este reprezentat în noua echipă prin două nume importante. Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă președinta Organizației Naționale a Femeilor Social Democrate, în urma votului exprimat de delegatele participante la Conferința Națională OFSD. Totodată, Ioana Făcăleață, prim-vicepreședinta OFSD Argeș, a […]

Citește mai mult...

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...