CONTINUĂ DEZBATERILE PE PROIECTUL DE BUGET PENTRU ANUL 2025!

Sâmbătă, 22 februarie, în Clădirea Multifuncțională din Colibași, a avut loc cea de-a doua dezbatere publică privind bugetul orașului Mioveni pentru anul în curs.
Printre principalele subiecte abordate s-au numărat extinderea sistemului de supraveghere video pentru sporirea siguranței, extinderea rețelei de gaze și electricitate în anumite zone, problemele existente la stația de epurare, precum și posibilitatea amenajării unui loc de joacă în locul fostului cămin cultural și lângă stadionul de la calea ferată. De asemenea, s-a discutat despre necesitatea construirii unei parcări în zona bisericii și despre refacerea acoperișului lăcașului de cult.
În cadrul întâlnirii au fost reamintite investițiile realizate în zonă și impactul acestora asupra comunității.
De la ora 12:00, dezbaterile au continuat în Clădirea Multifuncțională din satul Făget, unde s-a prezentat proiectul de buget al orașului Mioveni și lista propunerilor de investiții pentru anul 2025.
Printre principalele aspecte discutate de cetățeni și autorități s-au numărat finalizarea alimentării cu gaze a zonei, investiție aflată în stadiu avansat de implementare din fonduri de la bugetul local, extinderea sistemului de supraveghere video și îmbunătățirea transportului public, în contextul unui proiect finanțat din fonduri europene, care prevede introducerea a patru autobuze electrice ce vor asigura curse regulate din Făget către principalele puncte ale orașului.
Alte propuneri venite din partea cetățenilor au vizat reabilitarea Mănăstirii Vieroși, construirea unei capele mortuare, modernizarea tuturor parcurilor din zonă, reabilitarea și asfaltarea anumitor străzi, precum și găsirea unor soluții eficiente pentru problema depozitării necontrolate a deșeurilor.
La aceste întâlniri au participat primarul Aurel Costache, viceprimarul Ciprian Țurlea, secretarul general al orașului, Ionuț Badea, directorul general al SEdC Mioveni, Nicolae Tudose, reprezentanți ai Consiliului Local, personal de specialitate din cadrul Primăriei, directori ai instituțiilor subordonate, precum și consilierii sătești ai zonelor.
Dezbaterea bugetului orașului Mioveni pentru anul 2025 este un proces transparent și participativ, iar administrația locală încurajează cetățenii să se implice activ și să transmită propuneri, astfel încât investițiile să răspundă cât mai bine nevoilor comunității.
Următoarele dezbateri vor avea loc duminică, 23 februarie, de la ora 10:00, la fosta Școală „Marin Sorescu” din Racovița și de la ora 12:00, la Școala Gimnazială Clucereasa.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Zilele Orașului Mioveni debutează vineri, 26 iunie!

Zilele Orașului Mioveni debutează vineri, 26 iunie! Mioveniul intră din nou în atmosfera de sărbătoare, odată cu debutul Zilelor Orașului Mioveni 2026, un eveniment așteptat cu interes de toți cei care iubesc acest oraș. Începând de vineri, 26 iunie 2026, locuitorii orașului sunt invitați să participe la o serie de evenimente speciale: ceremonii oficiale, festivități […]

Citește mai mult...

Dacia reduce declinul la nivel global cu ajutorul lui Bigster

Dacia a înregistrat un volum total de circa 56.000 de vehicule vândute în luna mai, fiind cu 4,7% mai mic decât cel din urmă cu un an, potrivit datelor mărcii analizate de Profit.ro. La nivelul UE, Dacia a înmatriculat 45.211 vehicule, ceea ce reprezintă aproximativ 80% din totalul vânzărilor mărcii și corespunde unei scăderi de […]

Citește mai mult...

Eveniment special la Teatrul „Alexandru Davila”: Mihai Gane aduce la Pitești spectacolul-poem „Ce am lăsat între noi”

Eveniment special la Teatrul „Alexandru Davila”: Mihai Gane aduce la Pitești spectacolul-poem „Ce am lăsat între noi” Consiliul Județean Argeș anunță un nou eveniment cultural de marcă la Pitești. Mihai Gane, poetul argeșean devenit unul dintre cei mai citiți autori din Spania și America Latină, va urca pe scena Teatrului „Alexandru Davila” cu spectacolul-poem „Ce […]

Citește mai mult...