Conducerea Județului Argeș analizează construirea unei secții modulare la Pitești, după modelul celei de la Spitalul Municipal de Boli Infecțioase Constanța

Conducerea Județului Argeș analizează construirea unei secții modulare la Pitești, după modelul celei de la Spitalul Municipal de Boli Infecțioase Constanța

O delegație a județului Argeș, formată din președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, managerul Spitalului Județean de Urgență Pitești, Adrian Dumbravă, și administratorul public al județului, Cristian Puiu, a efectuat o vizită de lucru la Spitalul Municipal de Boli Infecțioase Constanța, unde funcționează singura secție modulară din țară operată la un nivel de eficiență considerat model la nivel național.

Scopul deplasării a fost documentarea privind organizarea acestei structuri moderne, în contextul în care, pe perioada lucrărilor de reabilitare și consolidare ale Spitalului Județean de Urgență Pitești — finanțate prin fonduri europene accesate de Consiliul Județean Argeș — va fi necesară relocarea temporară a unor secții.

”Ne gândim să construim ceva similar și în Pitești, pentru că, perioada lucrărilor de reabilitare și consolidare finanțate prin fonduri europene accesate de Consiliul Judetean Arges, vom fi nevoiți să relocăm temporar unele secții.

După finalizarea lucrărilor de modernizare la Spitalul Județean de Urgență Pitești, compartimentul modular va rămâne în folosință, fiind redirecționat către secții externe ale spitalului, pentru a fi utilizat în continuare în beneficiul pacienților.

Investim constant în sănătate, pentru a oferi argeșenilor condiții moderne și sigure, iar fiecare pas pe care îl facem merge în direcția unui sistem medical eficient, bine organizat și orientat către pacient.”, a spus Ion Mînzînă.

Managerul SJUP, Adrian Dumbravă, a declarat că varianta unui compartiment modular este analizată serios, aceasta fiind o soluție rapidă și eficientă pentru a asigura continuitatea actului medical: „Am fost la Constanța pentru a vedea funcționalitatea unei unități modulare și modul în care sunt asigurate traseele medicale. Luăm în calcul această opțiune, deoarece vom fi nevoiți să relocăm anumite secții în momentul în care vor începe lucrările de reabilitare și consolidare la Spitalul Județean de Urgență Pitești.”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Incendiu de locuință în comuna Berevoești

Incendiu de locuință în comuna Berevoești Pe parcursul nopții, pompierii au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o locuință din comuna Berevoești, satul Berevoești. La locul solicitării au intervenit trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, precum și un echipaj SMURD. La sosirea forțelor de intervenție, incendiul se manifesta generalizat […]

Citește mai mult...

Accident pe autostrada A1, în Argeș. Cinci persoane au fost rănite

Un accident rutier produs joi dimineață pe autostrada A1, în județul Argeș, s-a soldat cu rănirea a cinci persoane, după ce un autoturism și un microbuz au intrat în coliziune. Echipajele de intervenție au acordat îngrijiri medicale victimelor la fața locului, iar patru dintre acestea au fost transportate la spital pentru investigații suplimentare. Potrivit informațiilor […]

Citește mai mult...

Primarul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri!

Momente emoționante astăzi la Primăria Bradu, acolo unde edilul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri. Astfel, cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă au fost premiate de către edilul comunei Bradu. „Astăzi am avut deosebita bucurie de a celebra cuplurile din comuna Bradu care au împlinit 50 de ani de […]

Citește mai mult...