Concert caritabil de colinde “Dar din Dar” – în sprijinul Spitalului Județean

Spitalul Județean de Urgență Pitești adresează mulțumiri Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului pentru organizarea celei de-a treia ediții a Concertului caritabil de colinde “Dar din Dar”, desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Catedrala Ortodoxă “Sfinții Apostoli Petru și Pavel” din Mioveni, cu binecuvântarea și în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Calinic Argeșeanul.

Evenimentul a avut ca scop strângerea de fonduri pentru reabilitarea unei secții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești și s-a bucurat de o participare numeroasă, credincioșii oferind adevărate daruri de suflet prin implicare și generozitate.

La concert a fost prezent și managerul spitalului, domnul Adrian Dumbravă, care a transmis aprecierea și recunoștința instituției față de acest demers de solidaritate și sprijin pentru sistemul medical.

Momentele artistice au fost susținute de Grupul Psaltic TRONOS al Patriarhiei Române, Corala Bărbătească a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, Corul de Copii “Glasul Arhanghelului” și Corul Colegiului Național “I.C. Brătianu” din Pitești, care au oferit publicului colinde și cântări specifice sărbătorilor de iarnă.

Conducerea Spitalului Județean de Urgență Pitești mulțumește organizatorilor, artiștilor și tuturor celor care au contribuit, prin donații și implicare, la reușita acestui eveniment caritabil.

Astfel de inițiative caritabile vor continua, urmând ca, la finalul acestui demers comun, suma totală strânsă să ajute la reabilitarea unei secții a Spitalului Județean de Urgență Pitești.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Funcții importante pentru Argeș în noua conducere a OFSD

Ieri au fost alese noile structuri de conducere ale Organizației Femeilor Social Democrate, iar județul Argeș este reprezentat în noua echipă prin două nume importante. Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă președinta Organizației Naționale a Femeilor Social Democrate, în urma votului exprimat de delegatele participante la Conferința Națională OFSD. Totodată, Ioana Făcăleață, prim-vicepreședinta OFSD Argeș, a […]

Citește mai mult...

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...