ANM anunță vreme la extreme: Cod Galben de temperaturi ridicate, dar și de vijelii în mai multe zone din România

Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, o informare meteo de vreme călduroasă și disconfort termic, în intervalul 23 iunie, ora 10 – 24 iunie, ora 21.

„Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul, sudul și sud-estul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul și sudul țării”, a transmis ANM.

În perioada următoare, „vremea se va menține călduroasă în majoritatea regiunilor și disconfortul termic va fi ridicat”, potrivit ANM.

Marți, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, în Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și în estul Munteniei. „Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…33 de grade”, potrivit ANM.

Tot marți, în intervalul 10 – 21, va fi valabil un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ în Banat, Oltenia, vestul și nordul Munteniei și în zona montană.

„Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp”, a specificat ANM.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării.

Miercuri, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, ce va viza Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei.

„Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…34 de grade”, conform ANM.

Tot miercuri, în intervalul 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ, local la munte.

„Local în zona de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii
restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp”, a transmis ANM.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse îndeosebi în sud-estul țării.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Cristian Gentea atrage atenția privind instabilitatea politică la nivel național

Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, atrage atenția asupra riscurilor generate de instabilitatea politică la nivel național, care poate afecta finanțarea proiectelor aflate în derulare. Edilul spune că, în prezent, există numeroase investiții susținute prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), iar contextul general din țară ridică semne de întrebare în rândul administrațiilor locale. „Instabilitatea […]

Citește mai mult...

Viceprimarul Ciprian Turlea anunță patru zile de sărbătoare la Mioveni: „Cea mai importantă parte a acestei sărbători sunteți voi!”

Viceprimarul Ciprian Turlea anunță patru zile de sărbătoare la Mioveni: „Cea mai importantă parte a acestei sărbători sunteți voi!” Mioveniul își sărbătorește în acest an cei 541 de ani de la prima atestare documentară, iar administrația locală pregătește un program amplu de evenimente în perioada 26 – 29 iunie, în Centrul Civic. Anunțul a fost […]

Citește mai mult...

Filarmonica Pitești duce jazzul românesc la Baku. Filljazz Pitești Trio și Anita Petruescu vor reprezenta România pe scena unui festival internațional

Filarmonica Pitești duce jazzul românesc la Baku. Filljazz Pitești Trio și Anita Petruescu vor reprezenta România pe scena unui festival internațional Filarmonica Pitești bifează o nouă reușită importantă pe plan internațional. Trupa Filljazz Pitești Trio, alături de solista Anita Petruescu, va reprezenta România la Baku, în Azerbaidjan, în cadrul unui prestigios festival internațional de jazz. […]

Citește mai mult...