Amenzi de până la 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează lunar stocurile

Amenzi de până la 20.000 de lei pentru fermierii care nu raportează lunar stocurile

Fermierii vor trebui să raporteze în fiecare lună, la stat, stocurile la produsele agricole și alimentare, au decis deputații miercuri.

Camera Deputaților a votat ieri, miercuri – 8 februarie, un proiect proiect de lege (PL-x nr. 355/2022) privind reglementarea modalităţii de raportare a stocurilor la produsele agricole. Prevederile se vor aplica după ce proiectul va fi promulgat de președintele României, Klaus Iohannis, și ulterior publicat în Monitorul Oficial.

În documentul citat se precizează că pe baza datelor statistice de evidenţă a stocurilor de produse agricole centralizate se vor stabili politici publice de subvenţionare în sectorul agroalimentar.

Noua lege îi obligă pe fermieri să raporteze lunar stocurile de produse agricole și alimentare

Proiectul de lege adoptat de Camera Deputaților, care este for decizional, prevede că firmele vor trebui să raporteze lunar stocurile de produse agricole și alimentare.

În proiectul de lege menționat se precizează că Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale este responsabil cu aplicarea măsurilor de centralizare a stocurilor de produse agricole.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere Publicația contraataculargesului.ro îi transmite un sincer „La mulți ani!” domnului Dan Stroe, primarul comunei Bradu, cu ocazia zilei sale de naștere. Aflat la conducerea uneia dintre cele mai dezvoltate localități din județul Argeș, Dan Stroe […]

Citește mai mult...

Anunț important: Programul mijloacelor de transport în perioada vacanței de vară a elevilor

Având în vedere perioada de vacanță a elevilor, Publitrans 2000 informează publicul călător că, începând cu data de 22 iunie, circulația autobuzelor pe liniile urbane din municipiul Pitești se va desfășura conform programului specific zilelor de vacanță. Programul de circulație al liniilor metropolitane rămâne nemodificat, acestea urmând să funcționeze după orarul obișnuit. Programul de circulație […]

Citește mai mult...

A fost predat amplasamentul pentru modernizarea DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni

Joi, 18 iunie 2026, a fost predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor aferente obiectivului de investiții: „Modernizare DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni, km 7+165 – km 8+913”, accesat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Investiția vizează modernizarea unui tronson important de drum județean situat pe raza comunelor Bughea de Jos […]

Citește mai mult...