Adrian Bughiu: De ce să rămână PSD într-o coaliție unde premierul ascultă doar de propriile interese și impune măsuri care vor bloca România economic, social și financiar?

În loc să vină cu soluții pentru recuperarea banilor de la marii datornici și să facă companiile de stat profitabile, premierul Ilie Bolojan a băgat drujba în economia țării și lovește în singurele victime sigure: cetățenii, afirmă Adrian Bughiu, vicepreședinte al PSD Argeș și al Consiliului Județean Argeș.

”De ce să rămână PSD într-o coaliție unde premierul ascultă doar de propriile interese și impune măsuri care vor bloca România economic, social și financiar? Alegătorii au vrut o coaliție pro-europeană 🇪🇺 și stabilitate, nu un experiment periculos care taie venituri și subminează încrederea. Dacă voiau haos, votau un președinte anti-UE, nu un premier care lovește orbește în oameni. România are una dintre cele mai mici datorii publice din UE și una dintre cele mai mari creșteri economice. În schimb, guvernanții vin cu decizii în contratimp. Acum, cu un premier Ilie Bolojan hotărât să ne dea cu ciocanul peste degete prin austeritate, îi afectează pe cei corecți, nu pe „băieții deștepți”.
Datoria publică? Doar 53% din PIB, mult sub media UE de 88%! Chiar și cu creșterile recente, suntem în jumătatea inferioară a Europei la povara datoriei.
„Omul minune”, Bolojan, lăudat ca un amestec de Elon Musk și Ursula von der Leyen, se dovedește capabil doar de o contabilitate primară, cu o viziune mai meschină chiar și de cât cea a lui Emil Boc de pe vremea lui Băsescu:
Taie sporurile celor care aduc miliarde prin fonduri UE.
Impozitează mamele, dar iartă păcănelele!
Lovește fix în cei vulnerabili.
Impozit pe cifra de afaceri a băncilor: păstrat la 2%, nu 4%!
Lupta cu pensiile speciale: amânată!
Lupta cu bugetarii de lux: amânată
CASS la pensii: plafon redus, considerând pensiile sub 600 euro „lux”!
În schimb, tace când vine vorba despre recuperarea celor 84 de miliarde de lei de la marii datornici, bani nerecuperați de 3 ani! O treime din sumă vine doar de la primii 100 de datornici.
Un audit al Curții de Conturi arată că la finalul lui 2023, ministerele și autoritățile de stat acumulaseră datorii de 16,4 miliarde lei, din care doar o treime a fost plătită. Cei mai mari datornici? Ministerul Economiei (condus de liberalul Sebastian Burduja) și Primăria București pe vremea când actualul președinte Nicușor Dan era primar!
Când ne spune, de exemplu, Ilie Bolojan cum recuperează cei 400 de milioane de euro de la frații Micula, pierduți printr-o semnătură a premierului PNL Ludovic Orban?
Companiile de stat — 1.400 la număr. Doar 10 profitabile, restul pierd miliarde și blochează piața corectă, iar periodic sunt scutite de datorii. Acestea trebuie băgate în insolvență, puse pe picioare și privatizate parțial. Exemplu clar: Hidroelectrica! Resuscitată și transformată în cea mai profitabilă companie de stat în guvernarea PSD după ce gruparea PDL-PNL o băgase în faliment! Românii au cerut stabilitate și soluții, nu tăieri oarbe și haos!”, transmite Adrian Bughiu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Întreruperea furnizării apei potabile în comuna Cocu, începând cu data de 9 iunie 2026

Societatea Apă Canal 2000 SA aduce la cunoștință că începând de astăzi 9 iunie 2026, de la ora 9, furnizarea apei în comuna Cocu este întreruptă, fiind afectați utilizatorii din satele Cocu Vale, Făcălețești, Greabănu și parțial Răchițele de Jos. „Oprirea furnizării apei este necesară deoarece forajul de apă potabilă a fost inundat în urma […]

Citește mai mult...

Vești bune despre Laboratorul de Radioterapie din Pitești

Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu, a efectuat astăzi o nouă vizită pe șantierul viitorului Laborator de Radioterapie din cadrul Spitalului Județean de Urgență Pitești, alături de echipa de proiect, antreprenor, dirigintele de șantier și reprezentanții spitalului, pentru a verifica stadiul lucrărilor. Investiția, aflată la aproximativ 70% grad de realizare, reprezintă un pas important pentru […]

Citește mai mult...

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER

PERCHEZIȚII EFECTUATE DE POLIȚIȘTII SERVICIULUI DE INVESTIGARE A CRIMINALITĂȚII ECONOMICE ARGEȘ, ÎN CADRUL OPERAȚIUNII JUPITER În cadrul operațiunii JUPITER, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și Inspectoratului General al Poliției Române, la data de 9 iunie a.c., polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au pus în executare […]

Citește mai mult...