508 sancțiuni aplicate în februarie 2026 pentru creșterea siguranței rutiere în Pitești

În luna februarie 2026, polițiștii locali din cadrul Serviciului Siguranță Rutieră și al Serviciului Implementare, Organizarea Circulației și Vehicule Abandonate din cadrul Poliției Locale Pitești au desfășurat acțiuni specifice pentru asigurarea fluenței traficului rutier, respectarea normelor privind oprirea și staționarea autovehiculelor, precum și pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică la nivelul municipiului.

Pe parcursul lunii analizate au fost organizate acțiuni punctuale care au vizat, în principal:

• combaterea opririlor și staționărilor neregulamentare;

• respectarea regimului parcărilor rezervate persoanelor cu dizabilități și a locurilor de parcare de reședință;

• fluidizarea traficului în zonele aglomerate, în baza protocolului interinstituțional încheiat cu Inspectoratul de Poliție Județean Argeș.

Totodată, polițiștii locali au acționat zilnic în proximitatea unităților de învățământ, pentru prevenirea blocajelor rutiere și creșterea gradului de siguranță a elevilor, în conformitate cu prevederile Planului Național Comun de Acțiune pentru creșterea siguranței elevilor și prevenirea delincvenței juvenile în incinta și în zonele adiacente unităților de învățământ preuniversitar.

În urma activităților desfășurate, au fost aplicate 508 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 148.450 lei, după cum urmează:

• 333 sancțiuni conform Hotărârii Guvernului nr. 1391/2006 privind aplicarea O.U.G. nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice;

• 23 sancțiuni conform Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap (ocuparea nelegală a locurilor destinate persoanelor cu dizabilități);

• 13 sancțiuni conform Legii nr. 61/1991 privind sancționarea faptelor de încălcare a normelor de conviețuire socială;

• 139 sancțiuni pentru încălcarea Hotărârilor Consiliului Local privind regimul parcărilor, accesul auto în anumite zone și utilizarea domeniului public.

Principalele abateri constatate au vizat oprirea și staționarea neregulamentară, blocarea căilor de acces, ocuparea locurilor destinate persoanelor cu dizabilități și nerespectarea reglementărilor privind parcările publice.

Pe parcursul lunii februarie, polițiștii locali au asigurat măsuri de dirijare și fluidizare a traficului în zonele aglomerate și în perimetrul unităților de învățământ, pentru prevenirea incidentelor și creșterea siguranței rutiere.

De asemenea, au fost dispuse 62 de măsuri specifice în zonele în care se execută lucrări edilitare la infrastructura rutieră, prin monitorizarea respectării restricțiilor temporare de circulație și prevenirea blocajelor, în colaborare cu Administrația Domeniului Public, Salpitflor Green S.A., Apă Canal 2000 S.A., S.C. Kranz Eurocenter S.R.L. și S.C. Hidro Gaz Pipe S.R.L.

Poliția Locală Pitești va continua acțiunile pentru combaterea indisciplinei în trafic și pentru consolidarea unui climat de siguranță și respect față de domeniul public.

Se recomandă conducătorilor auto să respecte normele legale privind circulația și parcarea autovehiculelor, să evite ocuparea abuzivă a locurilor rezervate persoanelor cu dizabilități și să manifeste responsabilitate în trafic.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Primarul Cristian Gentea: toate intrările în Pitești vor fi modernizate și aduse la un standard exemplar

Primarul Cristian Gentea: toate intrările în Pitești vor fi modernizate și aduse la un standard exemplar Primarul municipiului Pitești, Cristian Gentea, anunță că toate intrările în oraș vor fi modernizate și transformate în zone reprezentative pentru municipiu. Edilul a prezentat drept exemplu intrarea în Pitești de pe Calea Drăgășani, care a fost deja amenajată și […]

Citește mai mult...

Intervenție de urgență pe A1, după un accident cu două autoturisme: patru copii, printre victime

Intervenție de urgență pe A1, după un accident cu două autoturisme: patru copii, printre victime Momente tensionate pe Autostrada A1, pe sensul Pitești – Curtea de Argeș, acolo unde două autoturisme au fost implicate într-un accident rutier care a mobilizat importante forțe de intervenție. La sosirea echipajelor de salvare, pompierii au descoperit două persoane blocate […]

Citește mai mult...

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...