23 februarie – 10 martie 2024: Târgul de Mărțișor Pitești!

23 februarie – 10 martie 2024: Târgul de Mărțișor Pitești!

Primăria Municipiului Pitești primește cereri pentru avizul de comercializare la Târgul de Mărțisor – Pitești, ediția 2024, care se va desfășura în Piața Vasile Milea, în perioada 23 februarie – 10 martie.
Producătorii și comercianții care doresc să vândă mărțișoare și articole specifice perioadei de primăvară pot depune solicitările pentru ocuparea domeniului public până la 15.02.2024, la Primăria Municipiului Pitești.
În funcție de solicitări și de numărul locurilor disponibile, vor avea prioritate producătorii de suveniruri, precum și persoanele care au sediul firmei / domiciliul în Pitești sau în zonele limitrofe.
Tariful perceput este de 10 lei mp/zi, așa cum a fost aprobat de Consiliul Local Pitești.
Până în data de 16.02.2024, solicitările vor fi analizate de comisia constituită în acest scop, fiind întocmite documentele de aprobare sau respingere a solicitărilor, cu informarea comercianților.
Termenul de achitare integrală, de către comercianți, a sumelor aferente ocupării domeniului public la Târgul de Mărțișor 2024, prin Serviciul Public de Exploatare a Patrimoniului Municipiului Pitești, la casierie sau în contul RO43TREZ04621160250XXXXX, este 21.02.2024.
În ziua de 22 februarie, la sediul Primăriei Municipiului Pitești, va avea loc tragerea la sorți în urma căreia se va stabili locul ocupat de fiecare comerciant în cadrul Târgului. Doar cei care au taxa achitată pentru toată perioada târgului, 23 februarie – 10 martie, pot participa la distribuirea suprafețelor alocate pentru comerț pe domeniul public.
Pentru asigurarea transparenței, la tragerea la sorți, sunt invitați să participe, alături de comercianți, cetățeni ai municipiului Pitești, dar și reprezentanți ai presei.
Ocuparea meselor instalate în Piața Vasile Milea, conform tragerii la sorți, se va face în data de 23.02.2024.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...