ANM anunță vreme la extreme: Cod Galben de temperaturi ridicate, dar și de vijelii în mai multe zone din România

Administrația Națională de Meteorologie a emis, marți, o informare meteo de vreme călduroasă și disconfort termic, în intervalul 23 iunie, ora 10 – 24 iunie, ora 21.

„Vremea va fi călduroasă în majoritatea regiunilor, iar disconfortul termic va fi ridicat mai ales în zona de câmpie din vestul, nord-vestul, sudul și sud-estul țării. Maximele termice vor fi cuprinse între 24 și 34 de grade, cu cele mai mici valori în depresiuni și în zonele cu instabilitate atmosferică accentuată, iar cele mai mari în nord-vestul și sudul țării”, a transmis ANM.

În perioada următoare, „vremea se va menține călduroasă în majoritatea regiunilor și disconfortul termic va fi ridicat”, potrivit ANM.

Marți, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, în Crișana, Maramureș, nordul Banatului, nordul și centrul Transilvaniei, sudul Moldovei și în estul Munteniei. „Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…33 de grade”, potrivit ANM.

Tot marți, în intervalul 10 – 21, va fi valabil un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ în Banat, Oltenia, vestul și nordul Munteniei și în zona montană.

„Vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp”, a specificat ANM.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse și în restul țării.

Miercuri, în intervalul orar 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de temperaturi deosebit de ridicate și disconfort termic accentuat, ce va viza Crișana, nordul Banatului, Maramureș și nord-vestul Transilvaniei.

„Se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge pragul critic de 80 de unități. Maximele termice vor fi de 30…34 de grade”, conform ANM.

Tot miercuri, în intervalul 12 – 21, va intra în vigoare un cod galben de instabilitate atmosferică, averse însemnate cantitativ, local la munte.

„Local în zona de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică ce se va manifesta prin averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70 km/h) și pe arii
restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni (1…4 cm). În intervale scurte de timp (1…3 ore) sau prin acumulare cantitățile de apă vor fi local de 15…25 l/mp și pe arii restrânse vor depăși 40…50 l/mp”, a transmis ANM.

Manifestări specifice instabilității atmosferice vor fi pe arii restrânse îndeosebi în sud-estul țării.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Ziua Universală a Iei, sărbătorită mâine la Mioveni

Primăria orașului Mioveni invită cetățenii să participe miercuri, 24 iunie, începând cu ora 11:00, la un eveniment special dedicat Zilei Universale a Iei, ce va avea loc în fața instituției. Manifestarea marchează o zi cu o puternică încărcătură simbolică, reunind frumusețea portului popular românesc cu două sărbători importante din calendarul spiritual și tradițional românesc: Sânzienele […]

Citește mai mult...

Primăria Mioveni marchează Ziua Universală a Iei

Primăria Mioveni marchează Ziua Universală a Iei printr-un eveniment dedicat portului popular românesc și valorilor tradiționale, organizat miercuri, 24 iunie, de la ora 11:00. Primarul orașului, Aurel Costache, transmite un apel către cetățeni să poarte ia românească sau costumul tradițional și să participe la activitățile organizate în fața instituției. Evenimentul va include o expoziție de […]

Citește mai mult...

Nu uitați: Săptămâna aceasta are loc campania de colectare GRATUITĂ a deșeurilor voluminoase și DEEE, în Pitești!

Primăria Municipiului Pitești, prin Salubritate 2000 S.A., organizează, săptămâna aceasta, a doua campanie de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase și DEEE, de anul acesta, pentru locuitorii municipiului Pitești. Campania se derulează începând de joi, 25 iunie, ora 14:00, până vineri, 26 iunie, ora 13:00. Piteștenii, persoane fizice, pot depozita deșeurile voluminoase, precum și deșeurile de […]

Citește mai mult...