Facem echipă cu pensionarii! În Sectorul 5 din București și în toată țara!

Facem echipă cu pensionarii! În Sectorul 5 din București și în toată țara!

Ministrul Simona Bucura-Oprescu s-a întâlnit ieri cu peste 200 sute de #pensionari din Sectorul 5 din București. Oameni calzi cu care am discutat deschis despre noua lege a pensiilor și beneficiile care sunt aduse pentru pensionari. Le-am ascultat poveștile de viață și păsurile și am aflat că toți au un singur gând: să trăiască frumos, cu venituri decente, într-un Sector 5 curat și dezvoltat armonios ca parte integrantă a unei Capitale cu adevărat europene.

De aceea facem echipă cu Gabriela Firea, candidat #PSD la funcția de #primar general al Capitalei, cu Andrei Dolineaschi, președintele organizației PSD Sector 5, cu Adrian Vigheciu, candidat pentru Primăria Sectorului 5. Sunt oameni cu experiență în administrație și care își pot pune priceperea în slujba cetățenilor care merită un trai mai bun!
PSD pune pe primul loc oamenii!

Le-am arătat celor prezenți cum prin adoptarea noii legi a pensiilor am eliminat pragul de 9,4% din PIB, impus de cei care doreau să blocheze creșterea pensiilor până în anul 2070. Cum noua lege corectează inechitățile dintre cei care au muncit la fel, dar au ieșit la pensie în ani diferiți, dintre bărbați și femei, și între cei care primesc indemnizația minimă socială.

Le-am transmis clar că pensiile se vor majora anual, la 1 ianuarie, cu rata medie a inflației plus 50% din creșterea reală a salariului mediu brut. De la 1 ianuarie 2024, punctul de pensie a crescut cu 13,8%, de la 1785 de lei la 2032 de lei, iar de la 1 septembrie 2024, o parte semnificativă a pensionarilor vor primi o nouă majorare în urma recalculării.

Da, cu PSD la guvernare oamenii au fost mereu pe primul loc! Și vor fi în continuare!”, transmite ministrul Simona Bucura-Oprescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase Mioveniul intră în sărbătoare la final de iunie. Primarul Aurel Costache a anunțat oficial programul Zilelor Orașului Mioveni 2026, eveniment care se va desfășura în perioada 26–29 iunie și care marchează 541 de ani […]

Citește mai mult...