Distrugerea ambroziei: Norme pentru aplicarea măsurilor mai drastice adoptate anul trecut

Distrugerea ambroziei: Norme pentru aplicarea măsurilor mai drastice adoptate anul trecut

Noi măsuri, mai stricte, pentru prevenirea și combaterea buruienii ambrozia au fost adoptate în Parlament anul trecut, dar pentru aplicarea acestora era nevoie și de norme suplimentare, pe care le regăsim acum ca proiect în dezbatere.

Acum, la Ministerul Agriculturii regăsim în dezbatere un proiect de HG care va modifica normele de aplicare ale Legii privind combaterea ambroziei, care se regăsesc în HG nr. 707/2018. 

„După primirea notificării (privind obligația de a distruge buruiana – n.red.), proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole au obligația (…) de a lua măsurile necesare în scopul distrugerii buruienii ambrozia și al prevenirii răspândirii acesteia, în perioada cuprinsă între răsărirea acestei plante și apariția primelor inflorescențe, respectiv cel târziu până la data de 30 iunie a fiecărui an”, prevede proiectul.

În urma primului val de controale, se aplică avertismente celor care nu și-au îndeplinit obligația de a scăpa de ambrozie, iar modelul avertismentului e cuprins într-o nouă anexă la HG 707/2018. „În situația în care după expirarea termenului de 15 zile de la transmiterea avertismentului autoritățile locale constată că proprietarii sau deținătorii de terenuri, administratorii drumurilor publice, căilor ferate, cursurilor de apă, lacurilor, sistemelor de irigații și ai bazinelor piscicole nu au efectuat lucrări de curățare a terenurilor infestate cu buruiana ambrozia, pot interveni pe aceste terenuri pentru a  le curăța potrivit prevederilor art. 1 alin. (6) din lege”, scrie în proiectul de HG, ceea ce înseamnă că proprietarii și deținătorii terenurilor vor suporta costurile intervenției pe terenul lor.

Somația existentă acum în HG 707/2018 va fi înlocuită cu o notificare prin care:

se constată prezența unor focare de infestare a terenurilor;
se recomandă metode pentru prevenirea, combaterea şi distrugerea buruienii;
este punctată obligația de a aplica aceste metode, conform legii, precum și termenul pentru remediere; 
este enunțată posibilitatea de a cere efectuarea lucrărilor de combatere de către autoritatea administrației publice locale/ primăriei pe cheltuiala solicitantului.
În fine, trebuie menționat că și dacă autoritățile au venit și au remediat în locul proprietarului problema ambroziei de pe terenul său, și dacă s-a aplicat o dată o sancțiune, obligația de a preveni, combate și distruge ambrozia de pe acel teren există în continuare și pot fi aplicate noi sancțiuni.

Ambrozia, cunoscută și drept „Floarea pustei” sau „Iarba de pârloagă” în unele regiuni din România, a devenit o problemă tot mai gravă pentru sănătatea publică. Specia Ambrosia artemisiifolia este responsabilă pentru răspândirea unei cantități mari de polen, care provoacă alergii severe și astm bronșic, în special la sfârșitul verii. În Ungaria, de exemplu, arată cei de la minister, aproape o treime din populația unor zone suferă de afecțiuni alergice în luna august și septembrie, cauzate de această plantă invazivă.

Cu o singură plantă capabilă să producă până la un miliard de grăunciori de polen într-un sezon, și cu o răspândire tot mai mare în România din pricina încălzirii globale și verilor călduroase, ambrozia a devenit o amenințare tot mai mare. Pentru a combate această plantă nocivă, se pot folosi metode mecanice precum aratul și discuitul pe terenurile agricole, sau cositul manual sau mecanic pe terenuri nelucrate. În cazul focarelor izolate, distrugerea plantei se poate face prin smulgere, folosind mănuși de protecție pentru a evita iritațiile. Utilizarea erbicidelor este o opțiune, dar trebuie făcută sub îndrumarea specialiștilor.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

„RomânIA de la Argeș”, un succes cultural ce a adus laolaltă tradiția, eleganța și identitatea românească

Evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Centrul „Doina Argeșului” la Muzeul Județean Argeș, cu prilejul Zilei Universale a Iei și al sărbătorii Sânzienelor, a transformat tradiția într-o veritabilă sărbătoare a identității și valorilor românești. Manifestarea a adus în prim-plan frumusețea portului popular autentic, într-un cadru special, unde eleganța costumului tradițional s-a împletit armonios cu […]

Citește mai mult...

Gentea: La primărie, tradiția și munca merg mână în mână

Ca în fiecare an, Primăria Pitești celebrează Ziua Universală a Iei iar toate doamnele și domnișoarele din instituție poartă azi, cu mândrie, cămașa tradițională românească. „24 iunie – zi cu dublă semnificație pentru români: Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și Ziua Universală a Iei, în sărbătoarea Sânzienelor! La primărie, tradiția și munca merg mână în mână. […]

Citește mai mult...

Adrian Bughiu: „Ia românească este un simbol al patrimoniului cultural și al legăturii dintre trecut și prezent”

Ziua Universală a Iei și sărbătoarea Sânzienelor au fost marcate la Pitești prin evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Consiliul Județean Argeș, Centrul „Doina Argeșului”, la Muzeul Județean Argeș. Evenimentul a reunit oficialități, oameni de cultură, reprezentanți ai mediului economic, sportivi și personalități din mass-media, care au participat la o defilare de costume populare […]

Citește mai mult...