
Târgul de Crăciun din Pitești va avea loc în perioada 29 noiembrie 2023 – 2 ianuarie 2024.
Târgul de Crăciun va fi organizat în Piața Primăriei, așa cum s-a întâmplat și în anii precedenți.
Vor fi instalate construcții de lemn de tip căsuțe, pentru activități de expunere și comercializare a produselor specifice sărbătorilor de iarnă.
Tarifele cerute comercianților vor fi următoarele: închiriere căsuțe pentru produse alimentare – 80 de lei/zi/căsuță; închiriere căsuțe pentru produse nealimentare și prestări servicii – 50 de lei/zi/căsuță; închiriere domeniul public în zona Pieței Primăriei pentru alte amenajări destinate comerțului sau prestărilor de servicii specifice sărbătorilor de iarnă – 8 lei/mp/zi.




29 noiembrie-2 ianuarie?E superb.Iubesc sărbătorile de iarnă,simt foarte multă bucurie,sa vad orașul împodobit,sa am casa împodobită,sa vad oamenii bucuroși,copiii veseli,sa miluiesc săracii cu ce am si eu,sa mergem la biserică pentru sărbătorea Nașterii Domnului si vine si Mosul,de ani de zile vine cu bunătate, magie a Craciunului si sănătate;)
Nu mai sunt vremurile ce au fost,in care eu ma bucuram si de un măr si de o gutuie de Sfântul Nicolae si de Craciun de bomboanele de brad..😭(cu nostalgie scriu asta si imi vine sa plâng cand ma gândesc la copilărie…)Dar nici acum nu e asa rau…nu mai se simte la fel pentru mine si nici zăpadă nu mai e (si imi pare rau pentru generațiile care vin cu nasul bagat in telefon,ca nu stiu sa se bucure de Craciun si ca nici n au prins frumusețea de odinioară)dar cum spuneam,nici acum nu e asa rau.Daca cei mici din jur sunt fericiți cu ce primesc (mormane de dulciuri si tablete,e bine).Si eu primeam un băț,o mașinuță mică de plastic si una de lemn😭😮💨😔o eugenie😭😭😭😭era lux o portocală,dar aveam mere🥺🤧🥺Nu mai scriu,ca ud butoanele cu lacrimi;(