Amenzi și confiscarea bunurilor în cazul celor ce prestează activități neînregistrate sau nu dețin documente de proveniență

Trei primării din Argeş au primit bani de la Ministerul Dezvoltări

Amenzi și confiscarea bunurilor în cazul celor ce prestează activități neînregistrate sau nu dețin documente de proveniență

Pentru a acoperi lipsa unor prevederi care au ieșit din legislație acum trei ani, Ministerul Finanțelor propune mai multe sancțiuni în scopul combaterii activităților economice ilicite și consolidării disciplina economico-financiară.

Astfel, printr-un proiect pus în dezbatere, sunt prevăzute amenzi și confiscarea bunurilor pentru persoanele fizice și juridice care desfășoară activități economice fără înregistrare fiscală sau fără documente de proveniență pentru bunurile deținute sau transportate.

„Este interzisă efectuarea de activități economice de către persoanele care nu sunt înregistrate fiscal în conformitate cu prevederile legale în vigoare”, prevede proiectul, aducând o amendă de la 2.000 lei la 15.000 lei, dacă fapta este săvârșită de persoane fizice, respectiv cu amendă de la 5.000 lei la 35.000 lei, dacă este săvârșită de persoane juridice.

Ce înseamnă activitate economică ilicită? Activitatea economică desfășurată de către persoanele care nu sunt înregistrate fiscal în conformitate cu prevederile legale în vigoare, precum și activitatea economică desfășurată cu bunuri care nu sunt însoțite de documente de proveniență.

„Este interzisă efectuarea de activități economice cu bunuri care nu sunt însoțite de documente de proveniență, indiferent de locul în care acestea se află, pe timpul transportului, al depozitării sau al comercializării”, mai prevede propunerea.

Astfel, organele de control vor trebui să vadă facturi, avize de însoțire a mărfii, documente vamale sau orice alte hârtii sau documente electronice care stau la baza înregistrării în contabilitate a bunurilor. În lipsa lor, se vor da amenzi de la 2.000 lei la 15.000 lei în cazul persoanelor fizice și de la 5.000 la 30.000 de lei în cazul persoanelor juridice.

Pe lângă amenda de mai sus, viitoarea lege prevede confiscarea tuturor bunurilor destinate, folosite sau rezultate din activitatea economică neînregistrată. În cazul lipsei documentelor doveditoare, bunurile se indisponibilizează în vederea confiscării.

De asemenea, amenzile cresc semnificativ în cazul celor care, deși sancționați o dată în ultimele 12 luni, se întorc la prestarea de activități ilicite.

„Sunt asimilate bunurilor a căror proveniență nu este dovedită, numerarul și substitutele de numerar pentru care nu sunt prezentate documente legale de proveniență”, mai prevede proiectul.

Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor contravenționale se va face de către organele competente din cadrul ANAF și Autorității Vamale Române, precum și de către reprezentanţii împuterniciţi ai ANPC.

Toate aceste prevederi se vor aplica în 15 zile de la publicarea legii în Monitorul Oficial.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Primarul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri!

Momente emoționante astăzi la Primăria Bradu, acolo unde edilul Dan Stroe a premiat cele mai longevive cupluri. Astfel, cuplurile care au împlinit 50 de ani de căsătorie neîntreruptă au fost premiate de către edilul comunei Bradu. „Astăzi am avut deosebita bucurie de a celebra cuplurile din comuna Bradu care au împlinit 50 de ani de […]

Citește mai mult...

„RomânIA de la Argeș”, un succes cultural ce a adus laolaltă tradiția, eleganța și identitatea românească

Evenimentul „RomânIA de la Argeș”, organizat de Centrul „Doina Argeșului” la Muzeul Județean Argeș, cu prilejul Zilei Universale a Iei și al sărbătorii Sânzienelor, a transformat tradiția într-o veritabilă sărbătoare a identității și valorilor românești. Manifestarea a adus în prim-plan frumusețea portului popular autentic, într-un cadru special, unde eleganța costumului tradițional s-a împletit armonios cu […]

Citește mai mult...

Gentea: La primărie, tradiția și munca merg mână în mână

Ca în fiecare an, Primăria Pitești celebrează Ziua Universală a Iei iar toate doamnele și domnișoarele din instituție poartă azi, cu mândrie, cămașa tradițională românească. „24 iunie – zi cu dublă semnificație pentru români: Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul și Ziua Universală a Iei, în sărbătoarea Sânzienelor! La primărie, tradiția și munca merg mână în mână. […]

Citește mai mult...