Moș Nicolae a venit la Complexul de 3 Locuințe Protejate Băbana

Astăzi, Moș Nicolae a venit la cei 22 de beneficiari de la Complexul de 3 Locuințe Protejate din Băbana. Deschis în acest an, noul complex al DGASPC Argeș oferă condiții deosebite persoanelor cazate aici.
Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă, vicepreședintele C.J. Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului reprezentată de consilier preot Puiu Diaconescu și colegii săi, Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități – președinte Mihai Tomescu, secretar general Alexandru Gheorghișor, director general Petre Dinică, primarul comunei Băbana, Bebe Ivan, și directorul general al DGASPC Argeș, Tatiana Eftime, au fost mesagerii Moșului și au oferit darurile.
Împreună, gazdele și musafirii, au cântat colinde în jurul brazilor frumoși împodobiți.
“Pe lângă condițiile deosebite, de fiecare dată când am venit aici am simțit atmosfera familială. DGASPC Argeș, prin acest centru, este un exemplu de bună practică la nivel național. De aceea, astăzi oferim câte o Diplomă de Excelență, conducerii C.J. Argeș, Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, primarului comunei Băbana și conducerii DGASPC Argeș și centrului Băbana, implicați în bunăstarea acestor oameni” – Mihai Tomescu, președinte Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Persoanelor cu Dizabilități.

“Suntem aici împreună cu oameni aleși. Oameni aleși înseamnă oameni care pun sufletul pentru binele beneficiarilor. Cu binecuvântare de la Înalt Prea Sfinția Sa Calinic, întotdeauna am răspuns pozitiv invitațiilor primite. Relația noastră cu DGASPC Argeș este una veche, reprezentanții Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului au vizitat toate centrele. Nu vom uita că aici sunt niște oameni care ne așteaptă de fiecare dată” – consilier preot Puiu Diaconescu.

Adrian Bughiu: Aici este o muncă de echipă. Fie că vorbim despre echipa de la Consiliul Județean, fie că vorbim despre echipa de la DGASPC, a fostm pot spune, o rețetă a succesului. Să dea Dumnezeu să continuăm la fel!

Bebe Ivan: Mă bucur că ați revenit la noi în comună. Am avut emoții, însă, căci a căzut un copac peste niște fire de curent electric și nu am avut lumină. A trebuit să sun peste tot să spun că la noi ajunge azi un om cu rang de ministru. Vă dați seama cum ar fi fost să fi stat acum fără curent electric? Vă rog să prindeți în bugetul pentru anul viitor și un generator!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...