Peste 100 de noi cazuri Covid în Argeș

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 5.953 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 879 mai puțin decât în ziua anterioară. 688 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

 

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba51.7171187,47
2.Arad65.8561377,96
3.Argeș72.3451245,87
4.Bacău59.276612,33
5.Bihor78.7581164,75
6.Bistrița-Năsăud28.918482,84
7.Botoșani34.797352,44
8.Brașov103.3671697,59
9.Brăila30.294554,75
10.Buzău38.922715,98
11.Caraș-Severin28.696816,18
12.Călărași24.777384,11
13.Cluj149.10267712,15
14.Constanța110.9422498,13
15.Covasna18.790523,49
16.Dâmbovița50.247653,99
17.Dolj68.7522056,79
18.Galați60.961864,38
19.Giurgiu27.378735,58
20.Gorj21.244282,76
21.Harghita21.008161,58
22.Hunedoara54.8671546,72
23.Ialomița26.371374,99
24.Iași105.8162304,87
25.Ilfov113.64723113,54
26.Maramureș48.760542,40
27.Mehedinți20.972484,11
28.Mureș60.4402086,26
29.Neamț44.583301,83
30.Olt37.2131015,73
31.Prahova94.1602047,76
32.Satu Mare31.537412,10
33.Sălaj25.769283,52
34.Sibiu73.79918510,84
35.Suceava56.793481,33
36.Teleorman32.598925,05
37.Timiș142.4513219,96
38.Tulcea20.100152,33
39.Vaslui35.288502,48
40.Vâlcea39.529735,26
41.Vrancea25.405432,71
42.Mun. București510.87897319,24
43.Din străinătate**4.1023
44.Cazuri noi nealocate pe județe 

 

3.505*

280
TOTAL2.754.7305.953

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

BRADU ARE FETE DE AUR! Trei medalii de aur pentru Gymnastic Star, C.S. Real Bradu, la competițiile din cadrul Campionatului European de Gimnastică Estetică din Bulgaria

Sportivii Gymnastic Star, C.S. Real Bradu, au obținut trei medalii de aur și un loc V la competițiile internaționale de gimnastică estetică de grup de la Samokov, Bulgaria, organizate în cadrul evenimentului care include Campionatul European 2026. Echipele categoriilor 4 la 6 ani, 8 la 10 ani mixt și 10 la 12 ani mixt au […]

Citește mai mult...

TSD Poiana Lacului, gest de solidaritate pentru o familie afectată de incendiu

Astăzi tinerii social-democrați din Poiana Lacului au participat la „Târgul Toamnei”, organizat de Școala Gimnazială Nr. 1 Poiana Lacului, în parteneriat cu Primăria comunei, condusă de primarul Valerică Spirea. Alături de Ioana Făcăleață, fost prefect al județului Argeș, prim-vicepreședintă OFSD Argeș și secretar general adjunct al Organizației Femeilor Social Democrate la nivel național, membrii TSD […]

Citește mai mult...

Primarul Valerică Spirea, alături de cei mai mici cetățeni ai comunei Poiana Lacului, la Târgul Toamnei

Școala Gimnazială Nr. 1 Poiana Lacului, în parteneriat cu Primăria Poiana Lacului, a organizat „Târgul Toamnei”, eveniment care a reunit elevi, profesori, părinți și invitați. Manifestarea a avut ca scop promovarea tradițiilor de toamnă, stimularea creativității și dezvoltarea spiritului antreprenorial în rândul copiilor. Prezent la eveniment, primarul comunei Poiana Lacului, Valerică Spirea, și-a exprimat bucuria […]

Citește mai mult...