
USR are un dublu standard în disputa privind principiul neretroactivității legii, după ce formațiunea a contestat noile prevederi referitoare la sancționarea aleșilor locali declarați incompatibili sau în conflict de interese. Potrivit unei analize publicate de Jurnalul, argumentele invocate acum de USR în apărarea lui Dominic Fritz ar putea fi întoarse chiar împotriva unei legi inițiate în trecut de parlamentari ai partidului.
Controversa apare în contextul în care USR susține că noile reguli privind integritatea aleșilor locali ar aplica un regim sancționator unor situații juridice produse înainte de intrarea în vigoare a legii. Formațiunea a invocat principiul constituțional potrivit căruia legea dispune numai pentru viitor și a anunțat că ia în calcul demersuri inclusiv la instanțele europene.
În același timp, Jurnalul amintește că, în anul 2022, USR a inițiat și susținut Legea nr. 294/2022, cunoscută public drept legea „Fără penali în funcții publice”. Actul normativ prevede interdicția de a candida pentru persoanele condamnate definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, dacă nu a intervenit reabilitarea, amnistia postcondamnatorie sau dezincriminarea.
Este vorba despre celebra lege „Fără penali în funcții publice”, Legea nr. 294/2022, privind modificarea și completarea Legii nr. 115/20015 pentru alegerea autorităților administrației publice locale, precum și pentru modificarea și completarea Legii nr. 393/2004 privind Statutul aleșilor locali.
Conform acestei legi a celor de la USR, „nu au dreptul de a depune candidaturi și nu pot fi alese persoanele care, la data depunerii candidaturii, nu îndeplinesc condițiile prevăzute de lege, condițiile prevăzute de articolul 37 din Constituția României, republicată, pentru a fi alese, și persoanele care, la data depunerii candidaturii, au fost condamnate definitiv la pedepse privative de libertate pentru infracțiuni săvârșite cu intenție, dacă nu a intervenit reabilitarea, amnistia postcondamnatorie sau dezincriminarea”.
Această lege a fost inițiată de către deputații USR Dragoș Cătălin Teniță, Diana Stoica și Monica Elena Berescu. Practic, actul normativ acționa tot pentru fapte din trecut, așa cum cei de la USR acuză că noua lege a integrității o face, acum, în mod neconstituțional și în dezacord cu principiile europene.



