
Mesajul primarul comunei Oarja, Constantin Bîlea cu prilejul Zilei Drapelului Național:
„Astăzi celebrăm Tricolorul, cel mai puternic simbol al unității, libertății și identității noastre naționale. Sub aceste trei culori s-a scris istoria mândră a poporului român și tot sub ele ne regăsim astăzi, uniți de aceleași valori și idealuri.
Ziua Drapelului Național ne amintește că avem rădăcini puternice, dar și o datorie sacră în prezent. Cinstea pe care o acordăm steagului nostru trebuie să se reflecte în faptele noastre de zi cu zi, în respectul pentru comunitate, în solidaritate și în responsabilitatea pe care o avem de a construi un viitor prosper pentru copiii noștri.
Să purtăm mereu Tricolorul cu demnitate în suflet și să fim mândri de trecutul, prezentul și viitorul nostru!
La mulți ani, România!
La mulți ani tuturor românilor!”



