
Toate școlile de stat și private din România vor fi obligate să implementeze catalogul electronic, începând cu anul școlar 2027-2028, în cadrul unui sistem național digital coordonat de Ministerul Educației, potrivit unui proiect de lege semnat de peste 80 de deputați și senatori și depus recent la Parlament.
Inițiatorii susțin că măsura va oferi acces în timp real la informațiile despre situația școlară a elevilor și va pune capăt „birocrației analogice” care domină încă școlile românești. Cu toate acestea, va fi păstrată și „varianta pe hârtie” ca variantă de siguranţă „în cazul unor disfuncţionalități ale sistemului digital”. Conform estimărilor autorilor, statul ar urma să aloce aproximativ 165 de milioane de lei anual pentru finanțarea serviciilor de catalog electronic.
Proiectul legislativ „pentru finanțarea și implementarea sistemului informatic de gestionare a situației școlare (Catalogul Electronic) în învățământul preuniversitar”, pus pe masa senatorilor săptămâna trecută, este inițiat de senatoarea PSD Carmen Orban și semnat și de alți 85 de parlamentari, majoritatea PSD și AUR, dar și de la UDMR și PNL.
Potrivit inițiatorilor, citați de Jurnalul.ro, Ministerul Educației a stabilit deja standardele tehnice și a permis utilizarea catalogului electronic la nivel național, fără limitarea la programe-pilot, prin ordinele emise în 2023 și 2024. Cu toate acestea, folosirea lui a rămas opțională.
Datele prezentate în expunerea de motive arată că, în anul școlar 2024-2025, doar 1.897 de școli utilizau astfel de soluții digitale, în condițiile în care România are aproximativ 7.160 de unități de învățământ preuniversitar și circa 2,75 milioane de elevi.
Prin urmare, actualul sistem educațional funcționează „într-o stare hibridă, ineficientă, în care birocrația analogică coexistă cu soluții digitale validate”, susțin autorii proiectului.



