Acțiuni ale Poliției Locale Pitești pentru protejarea mediului: sancțiuni pentru depozitarea ilegală a deșeurilor din construcții

Acțiuni ale Poliției Locale Pitești pentru protejarea mediului: sancțiuni pentru depozitarea ilegală a deșeurilor din construcții
Serviciul Control – Protecția Mediului din cadrul Poliției Locale Pitești continuă monitorizarea strictă a respectării normelor de curățenie și protecție a mediului pe raza municipiului.
În cursul zilei de astăzi, polițiștii locali au identificat, pe spațiul verde aferent unui bloc de locuințe de pe Calea București, o cantitate considerabilă de saci cu moloz proveniți din lucrări de amenajare interioară.
În urma verificărilor efectuate la fața locului, persoana responsabilă a fost identificată și sancționată contravențional pentru depozitarea deșeurilor pe domeniul public fără aprobarea autorităților. Conform prevederilor legale, sancțiunea pentru astfel de fapte este cuprinsă între 1.000 și 1.500 de lei.
După aplicarea sancțiunii, contravenientul s-a conformat dispozițiilor legale și a achitat taxa pentru ridicarea deșeurilor rezultate din lucrările de amenajare către operatorul specializat.
De la începutul acestei luni și până în prezent, eforturile polițiștilor locali pentru menținerea curățeniei și ordinii în municipiu s-au concretizat în aplicarea a 23 de sancțiuni contravenționale, a căror valoare totală depășește 4.000 de lei.
Poliția Locală Pitești face apel către toți cetățenii să dea dovadă de responsabilitate și să respecte legislația în vigoare privind gestionarea deșeurilor.
Depozitarea iresponsabilă a resturilor provenite din construcții pe spațiile verzi sau pe trotuare afectează atât aspectul orașului, cât și mediul înconjurător și atrage sancțiuni financiare semnificative. Recomandăm cetățenilor să utilizeze platformele autorizate și să solicite sprijinul operatorilor de salubritate pentru ridicarea molozului.
Acțiunile de control vor continua în toate cartierele municipiului Pitești, pentru prevenirea degradării domeniului public și protejarea spațiilor verzi.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Primarul Constantin Bîlea: Ziua Drapelului Național ne amintește că avem rădăcini puternice, dar și o datorie sacră în prezent.

Mesajul primarul comunei Oarja, Constantin Bîlea cu prilejul Zilei Drapelului Național: „Astăzi celebrăm Tricolorul, cel mai puternic simbol al unității, libertății și identității noastre naționale. Sub aceste trei culori s-a scris istoria mândră a poporului român și tot sub ele ne regăsim astăzi, uniți de aceleași valori și idealuri. Ziua Drapelului Național ne amintește că […]

Citește mai mult...

Cătălin Mîndroc: PSD își asumă o guvernare minoritară cu Sorin Grindeanu premier

PSD își asumă oficial o guvernare minoritară condusă de Sorin Grindeanu și cere PNL, prin vocea liderului Ilie Bolojan, să își respecte angajamentul public de a sprijini investirea noului Cabinet. Deputatul Cătălin Mîndroc respinge scenariile alternative precum „rotativa” sau „acordurile de reciprocitate”, catalogându-le drept tertipuri care blochează formarea urgentă a unui executiv funcțional. Deputat Cătălin […]

Citește mai mult...

Felicitare – Cosmin Ștefan, primarul comunei Hârtiești

Cele mai calde gânduri şi urări de sănătate, fericire, bucurii şi împliniri. Să fiți sănătoși și fericiți în fiecare moment al vieţii voastre. La mulţi ani,tuturor cetățenilor comunei ce poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel! Cosmin Ștefan, primarul comunei Hârtiești

Citește mai mult...