
Conform unei iniţiative legislative, eliberarea buletinului ar putea fi subvenţionate de la bugetul de stat. Iniţiatorii proiectului consideră ca mulţi adolescenţi nu-şi fac buletin din cauza sărăciei.
„Producerea şi eliberarea actelor de identitate persoanelor care împlinesc vârsta de 14 ani şi solicită eliberarea actului de identitate sunt subvenţionate de la bugetul statului.”
Iniţiatorii arată în expunerea de motive că OUG nr.97 din 2005 prevede obligativitatea persoanei care a împlinit 14 ani să solicite eliberarea unui act de identitate în termen de 15 zile de la împlinirea acestei vârste. „În aceste condiţii, în pofida acestei obligativităţi legale, mulţi adolescenţi nu solicită eliberarea unui act de identitate. Motivele sunt multiple, însă, între acestea se remarcă sărăcia. Între aceştia, majoritatea sunt minori, adică persoane care nu au solicitat la împlinirea vârstei de 14 ani eliberarea unui document de identitate”, menţionează iniţiatorii.
Proiectul urmează să intre în dezbaterea Senatului, Camera Deputaţilor fiind for decizional.



