155 de persoane au fost cazate în adăposturile de noapte din Pitești, într-o săptămână cu ger puternic!

155 de persoane au fost cazate în adăposturile de noapte din Pitești, într-o săptămână cu ger puternic!

În perioada 11.01.2026 – 18.01.2026, Direcția de Asistență Socială a Municipiului Pitești, prin Serviciul de Asistență Comunitară, a oferit sprijin persoanelor fără adăpost, în contextul temperaturilor extrem de scăzute.
Cele două adăposturi de noapte aflate în coordonarea direcției au funcționat aproape la capacitate maximă, iar programul a fost extins, fiind deschise între orele 18:00 – 08:00, pentru a asigura un interval mai mare de protecție și siguranță.
În această perioadă, au fost înregistrate 155 de cazări. Persoanele găzduite au beneficiat de cazare pe timp de noapte, hrană caldă, ceai cald, produse de patiserie și asistență medicală primară. De asemenea, au fost oferite servicii de asistență socială: sprijin pentru întocmirea/reînnoirea actelor de identitate, realizarea dosarelor personale și evaluarea situațiilor sociale.
Hrana a fost asigurată prin parteneriate cu Restaurantul „Casa Muntenească”, Asociația „Natalia Alături de Semeni”, Asociația MAINE și Asociația „Sfinții Spiridon și Irina”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...