Prefectul Ioana Făcăleață a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență din cauza gerului

Prefectul județului Argeș, Ioana Făcăleață, a convocat ieri o ședință a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Argeș, ca urmare a instituirii codului galben de ger, pentru a stabili măsuri clare și responsabilități precise în sarcina instituțiilor abilitate, cu obiectivul principal de a proteja populația, în special persoanele vulnerabile.

Cu acest prilej, prefectul a solicitat tuturor primăriilor și instituțiilor competente să verifice, fără excepție, dacă este asigurată încălzirea în unitățile de învățământ – școli, grădinițe, creșe, licee – precum și în spitale și în alte unități medicale.

Pe seară, împreună cu subprefectul Sebastian Nedelcu, cu inspectorul-șef al Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș, Alin Berevoescu și cu comisarul-șef Cosmin Dăscălița, șeful Serviciului Ordine Publică din cadrul IPJ Argeș, a verificat la fața locului funcționarea centrelor de noapte pentru persoanele fără adăpost, pentru a ne asigura că acestea sunt operaționale și că beneficiarii au parte de căldură și condiții corespunzătoare.

”De asemenea, am discutat cu inspectorul general al Inspectoratului Școlar Județean Argeș, Dumitru Tudosoiu, pentru a avea o imagine clară asupra situației din unitățile de învățământ și pentru a preveni eventuale probleme legate de încălzire.
În urma verificărilor, au fost identificate următoarele situații punctuale:
• Școala Gimnazială Poienarii de Argeș – în data de 19.01.2026, cursurile pentru cei 58 de elevi (16 preșcolari, 21 – învățământ primar și 21 – învățământ gimnazial) se vor desfășura online, deoarece centrala termică nu funcționează, iar încălzirea cu calorifere nu poate asigura temperatura optimă pentru desfășurarea activităților didactice.
• În școlile din comuna Recea și din comuna Căteasca este posibil ca mâine cursurile școlare să se desfășoare în format online din cauza unor probleme în alimentarea cu gaze pe fondul unor digicultăți tehnice întâmpinate de furnizor.

Date fiind condițiile meteo severe, fac un apel către toți cetățenii județului Argeș:
• să evite deplasările inutile în această perioadă;
• să se protejeze corespunzător de frig;
• să acorde o atenție sporită copiilor, vârstnicilor, persoanelor bolnave și tuturor celor aflați în situații de vulnerabilitate.

Totodată, solicit autorităților locale:
• să verifice și să protejeze instalațiile de apă pentru a preveni înghețul și eventualele avarii;
• să aibă în atenție persoanele izolate și care trăiesc în condiții precare și să se asigure că acestea au surse de încălzire;
• să asigure condiții de siguranță pentru circulația pietonilor.

Am transmis, de asemenea, drumarilor să fie pregătiți să intervină în orice moment, astfel încât circulația rutieră să se desfășoare în condiții de siguranță pe drumurile din județ.

Voi monitoriza permanent situația din teren și voi dispune toate măsurile care se impun în funcție de evoluția condițiilor meteo și a situațiilor apărute.”, a transmis Ioana Făcăleață.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...