A fost recepționat noul pod peste râul Argeșel din cartierul Racovița / Simona Bucura Oprescu: Este primul pod din Argeș dotat cu sistem de degivrare autonom integrat în stratul de rulare

Astăzi a fost recepționat noul pod peste râul Argeșel din cartierul Racovița, realizat prin Programul Național de Construcții de Interes Public sau Social.
Obiectivul reprezintă o investiție majoră în infrastructura locală și stabilește un record la nivel național, fiind cel mai mare arc parabolic construit în România.
Podul are o deschidere de 73 de metri, o înălțime de 35,50 metri, o lungime totală de 81,20 metri și o lățime de 13 metri.
Prin finalizarea lucrărilor este asigurată o legătură rutieră modernă și sigură între orașul Mioveni și comuna Davidești, cu efecte directe asupra mobilității și traficului din zonă, precum și asupra dezvoltării comunităților deservite.
Noul pod Mioveni – Davidești a fost recepționat!
Astăzi a avut loc recepția noului pod de peste Râul Argeșel care leagă Mioveniul de Davidești, o alternativă sigură și rapidă de transport într-o zonă în care, atunci când au fost inundații, căile de acces în Mioveni au fost de multe ori afectate. Noul pod este cu atât mai necesar cu cât, odată cu construirea Drumului Expres Pitești – Mioveni, zona se va dezvolta și mai mult, iar o parte a traficului de pe DN 73 va putea fi preluată pe DN 73 D.
Podul are 81,2 metri lungime, 73 de metri deschidere și 13 metri lățime și este #podul cu cel mai înalt arc din România – 36 de metri. Are două benzi de circulație, trotuare pietonale și o durată de viață estimată la 100 de ani. Este primul pod din #Argeș dotat cu sistem de degivrare autonom integrat în stratul de rulare: senzorii de temperatură și umiditate pornesc automat sistemul de dezgheț, în funcție de condițiile meteo, iar sistemul elimină rapid poleiul și zăpada, prevenind alunecările și crescând siguranța rutieră.
Felicit administrațiile locale din #Mioveni și Davidești, proiectanții, constructorii și pe toți cei implicați pentru această lucrare atât de importantă! Investiția a fost finanțată prin Compania Națională de Investiții
”, transmite deputatul PSD Argeș Simona Bucura Oprescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere

La mulți ani, Dan Stroe! Primarul comunei Bradu, unul dintre cei mai performanți edili din Argeș, sărbătorește ziua de naștere Publicația contraataculargesului.ro îi transmite un sincer „La mulți ani!” domnului Dan Stroe, primarul comunei Bradu, cu ocazia zilei sale de naștere. Aflat la conducerea uneia dintre cele mai dezvoltate localități din județul Argeș, Dan Stroe […]

Citește mai mult...

Anunț important: Programul mijloacelor de transport în perioada vacanței de vară a elevilor

Având în vedere perioada de vacanță a elevilor, Publitrans 2000 informează publicul călător că, începând cu data de 22 iunie, circulația autobuzelor pe liniile urbane din municipiul Pitești se va desfășura conform programului specific zilelor de vacanță. Programul de circulație al liniilor metropolitane rămâne nemodificat, acestea urmând să funcționeze după orarul obișnuit. Programul de circulație […]

Citește mai mult...

A fost predat amplasamentul pentru modernizarea DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni

Joi, 18 iunie 2026, a fost predat amplasamentul pentru începerea lucrărilor aferente obiectivului de investiții: „Modernizare DJ 732 C Bughea de Jos – Malu – Godeni, km 7+165 – km 8+913”, accesat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”. Investiția vizează modernizarea unui tronson important de drum județean situat pe raza comunelor Bughea de Jos […]

Citește mai mult...