
Ipocrizie liberală la Pitești: fostul prefect Dragoș Predescu are tupeul să vorbească despre proiectele de sănătate din Argeș după ce tot el le-a blocat!
Fostul prefect liberal de Argeș, Dragoș Predescu, iese din nou în spațiul public cu declarații fără acoperire, încercând să deturneze atenția de la responsabilitățile pe care le-a avut și pe care le-a gestionat lamentabil. În timp ce își permite să vorbească cu nonșalanță despre „Româneasca” de la laboratorul de radioterapie al Spitalului Județean Pitești, realitatea este că tocmai administrația liberală a blocat proiecte fundamentale pentru sănătatea argeșenilor.
Laboratorul de radioterapie nu este un moft politic, ci o investiție vitală pentru mii de pacienți oncologici din Argeș și din județele limitrofe. Însă bâlbâielile administrative, procedurile „croite” pe măsura unui singur furnizor și lipsa de asumare au împins proiectul în ani de întârziere.
Dragoș Predescu se preface că „apără interesul public” și își permite ironii ieftine pe seama unui proiect vital.
Predescu și colegii lui liberali nu au niciun merit aici – dimpotrivă, poartă o parte din vină pentru întârzierile care au pus în pericol accesul pacienților la tratamente salvatoare.
În loc să facă glume nesărate, fostul prefect ar trebui să își ceară scuze argeșenilor pentru blocajele lăsate în urmă și pentru cinismul cu care tratează probleme de viață și de moarte.



