La Muzeul Golești – 53 de monumente tradiționale vor fi reabilitate

La Muzeul Golești – 53 de monumente tradiționale vor fi reabilitate

Astăzi, 19 iunie 2025, la Muzeul Golești a avut loc conferința de presă organizată cu prilejul demarării proiectului cu finanțare nerambursabilă “Protejarea și Reabilitarea Patrimoniului Construit”, în cadrul căruia vor fi reabilitate învelitorile a 53 de monumente tradiționale și anexe, printre care secția “Istorie”, din Ansamblul feudal, a Școlii Slobode Obștești, casele tradiționale de Maramureș, Banat, Biserica din Secția Aer liber, precum și restaurarea a 450 de metri liniari de împrejurimi.

Proiectul are o valoare de aproximativ 4,5 milioane de lei și este finanțat prin programul “Timbrul Monumentelor”, de Institutul Național al Patrimoniului, și cofinanțat de Consiliul Județean Argeș.
Acest proiect are o importanță deosebită atât pentru procesul de conservare a patrimoniului construit din cadrul Muzeului Golești, cât și pentru infrastructura de turism a județului Argeș.

“Pe lângă investițiile de amploare în infrastructura mare care au loc la nivelul județului Argeș, faptul că există investiții și în zona de cultură, nu poate decât să ne bucure. Că sunt finanțate prin Timbrul Monumentelor, prin PNRR, Anghel Saligny – contează mai puțin. Important este, pe de-o parte, să intre banii în județ, iar pe de altă parte, să intre în beneficiul obiectivelor păstorite către Consiliul Județean Argeș. 45 de miliarde de lei vechi, eu zic că e o sumă importantă, chiar și pentru Consiliul Județean Argeș, gândind faptul că vom fi degrevați, sper eu, de întreaga sumă până la finalul acestui proiect. Altfel spus, 53 de acoperișuri la care nu se va mai interveni într-o perioadă lungă de timp – din nou este un lucru care nu poate decât să ne bucure, în condițiile în care noi ne-am aplecat, zic eu, cu grijă, asupra patrimoniului nostru, nu doar celui imaterial, ci și asupra, sau poate mai ales asupra celui material. Și nu mă refer neapărat la Muzeul Golești, ci la toate cele cinci instituții de cultură pe care le a în avem în subordine. Muzeul Golești se bucură, dincolo de aprecierea publicului larg și a specialiștilor, se bucură și de aprecierea și susținerea conducerii Consiliului Județean, pentru că, într-adevăr, dincolo de potențialul istoric, aici există și un potențial cultural și de ce să nu o spunem, noi ne dorim să facem și venituri proprii. Până la urma urmei, oricare dintre aceste activități are și o latură economică. Suntem aici să ne motivăm, să vă mobilizăm, în așa fel încât succesul acestui proiect să depindă numai și numai de noi” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

“Este un proiect foarte important pentru noi, care se numește Protejarea și Reabilitarea Patrimoniului Construit din cadrul Muzeului Viticulturii și Pomicultorii de la Golești. Este vorba despre restaurarea a 53 de obiective din Muzeul în aer liber, în principal construcții tradiționale. Vorbim mai ales de acoperișuri, dar și de împrejmuiri. Printre clădirile ale căror acoperișuri vor fi refăcute se numără Casa din Banat, Biserica din Drăguțești, Hanul de răscruce – un obiectiv unic în peisajul muzeal românesc, Secția de Istorie, care a suferit ultimele restaurări în 2011, după incendiu, sau Școala Sloboda Obștească” – Iustin Dejanu, manager Muzeul Golești.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Zilele Orașului Mioveni debutează vineri, 26 iunie!

Zilele Orașului Mioveni debutează vineri, 26 iunie! Mioveniul intră din nou în atmosfera de sărbătoare, odată cu debutul Zilelor Orașului Mioveni 2026, un eveniment așteptat cu interes de toți cei care iubesc acest oraș. Începând de vineri, 26 iunie 2026, locuitorii orașului sunt invitați să participe la o serie de evenimente speciale: ceremonii oficiale, festivități […]

Citește mai mult...

Dacia reduce declinul la nivel global cu ajutorul lui Bigster

Dacia a înregistrat un volum total de circa 56.000 de vehicule vândute în luna mai, fiind cu 4,7% mai mic decât cel din urmă cu un an, potrivit datelor mărcii analizate de Profit.ro. La nivelul UE, Dacia a înmatriculat 45.211 vehicule, ceea ce reprezintă aproximativ 80% din totalul vânzărilor mărcii și corespunde unei scăderi de […]

Citește mai mult...

Eveniment special la Teatrul „Alexandru Davila”: Mihai Gane aduce la Pitești spectacolul-poem „Ce am lăsat între noi”

Eveniment special la Teatrul „Alexandru Davila”: Mihai Gane aduce la Pitești spectacolul-poem „Ce am lăsat între noi” Consiliul Județean Argeș anunță un nou eveniment cultural de marcă la Pitești. Mihai Gane, poetul argeșean devenit unul dintre cei mai citiți autori din Spania și America Latină, va urca pe scena Teatrului „Alexandru Davila” cu spectacolul-poem „Ce […]

Citește mai mult...