
În plan investițional la Coșești e află în plină derulare proiectul privind introducerea canalizării, finanțat cu fonduri guvernamentale, prin Programul „Anghel Saligny”. „Mare parte din conductă a fost deja îngropată, constructorul urmând a se apuca de realizarea stației de epurare și a mini-stațiilor de pompare. Totodată, din iunie intenționăm să demarăm lucrările de reabilitarea termică moderată a clădirii Primăriei. E vorba de un proiect cu fonduri europene, prin PNNR, care include lucrări similare și la școala și grădinița din Jupânești.”, a detaliat edilul șef din Coșești.



