Investițiile pentru sănătatea argeșenilor continuă!

Investițiile pentru sănătatea argeșenilor continuă!

La Spitalul de Pediatrie Pitești a fost inaugurată astăzi noua Secție de Ortopedie Pediatrică, complet reabilitată și modernizată în urma unei investiții de 3.359.000 de lei din fonduri proprii.

Lucrările au inclus:

Reabilitarea completă a secției

Modernizarea instalațiilor electrice și sanitare

Sisteme de detecție și instalații pentru fluide medicale

40 de paturi în saloane moderne, fiecare cu grup sanitar propriu

La eveniment au participat ministrul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Simona Bucura Oprescu, prefectul Făcăleaţă Ioana, deputatul Remus Mihalcea, vicepreședintele CJ Argeș Adrian Dumitru Bughiu, directorul DSP Argeș Sorina Honțaru, managerul Tudor Ionescu.

„Vorbim aici mai mult decât despre o simplă investiție. Este dovada că oamenii sfințesc locul. Acolo unde există grijă față de semeni, implicare și dorința sinceră de a face bine, se pot obține rezultate vizibile. Spitalul de Pediatrie Pitești este astăzi un exemplu despre cum resursele publice și fondurile europene devin instrumente reale de schimbare în bine. Felicit echipa medicală și conducerea spitalului, precum și administrația județeană pentru această realizare.”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.

„Mă bucur să particip la un nou moment important pentru sănătatea argeșeană – inaugurarea noii secții de ortopedie pediatrică a unui spital cu caracter regional, care deservește mai multe județe din sudul țării. În ultimii ani, în Argeș s-au făcut investiții record în sistemul de sănătate, cu sprijin din fonduri proprii, județene, guvernamentale și europene. Felicit conducerea Consiliului Județean și a Spitalului pentru astfel de investiții pentru argeșeni!”, a declarat prefectul Ioana Făcăleață.

Ce s-a făcut până acum în Spitalul de Pediatrie Pitești:

Reabilitare etaj IV – 373.000 de euro

Dotări și echipamente – 1.600.000 de euro

Extindere Compartiment Primiri Urgențe – 830.000 de euro

Ambulatoriu integrat cu bazin de kinetoterapie – 3.400.000 de euro

Reparații lifturi, reconfigurare instalații gaze

Ce urmează:

Reabilitarea secțiilor Chirurgie-Ortopedie, ATI și Oftalmologie

Digitalizare completă prin IHelp și telemedicină – proiect de 600.000 euro, din fonduri europene

PSD Argeș dovedește, prin fapte, că sănătatea a fost și rămâne o prioritate. Investim în oameni, în viitor, în siguranță și grijă pentru copii!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir”

Deschiderea stagiunii estivale 2026, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” Filarmonica Pitești deschide joi, 25 iunie, stagiunea estivală 2026 cu un concert vocal-simfonic „The time of my life” susținut de orchestra simfonică a instituției, soliștii Adina Sima, Andrei Tomescu, Alex Pîrvu și naista Mădălina Lupu. Concertul va avea loc de la ora 19.00, la Teatrul […]

Citește mai mult...

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...