De Florii, Piteștiul se îmbracă în culoare și parfum: în acest weekend, va avea loc cea de-a 48-a ediție a Festivalului „Simfonia Lalelelor”!

De Florii, Piteștiul se îmbracă în culoare și parfum: în acest weekend, va avea loc cea de-a 48-a ediție a Festivalului „Simfonia Lalelelor”!

Organizat de către Primăria Municipiului Pitești, evenimentul se va desfășura în Parcul „Lunca Argeșului”, dar și în zona centrală a orașului, unde va avea loc deschiderea festivalului.

Deschis printr-un recital instrumental special, susținut în seara de joi, 10 aprilie, la Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” din Parcul Ștrand, 𝐩𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 𝐞𝐯𝐞𝐧𝐢𝐦𝐞𝐧𝐭𝐞𝐥𝐨𝐫 organizate de către municipalitate, pe parcursul celor trei zile de sărbătoare a piteștenilor, este următorul:

Joi, 10 aprilie:
• Ora 19:00: Recital extraordinar – Dragoş Dimitriu (pian), Ştefan Cazacu (violoncel) – Teatrul de Vară „Gheorghe Zamfir” – Parcul Ștrand;

Vineri, 11 aprilie:
• 11:00 – primire delegații oficiale, ședință festivă dedicată celei de-a 48-a ediţii a Simfoniei Lalelelor – Filarmonica Pitești;
• 12:00 – parada „Flori pe biciclete”, în colaborare cu Asociaţia „Bicicleta Verde”, pe pietonala centrală şi în Parcul „Lunca Argeşului”;
• 12:15 – Parada Florilor – grădiniţe, şcoli, licee – pe pietonala din zona centrală;
• 13:00 – tur al Parcului „Lunca Argeşului”: colecţii de lalele, mini-grădinile copiilor, pavilionul expoziţional, târgul de flori, Dino Park;
• 12:00 – 19:00 – spectacole de muzică și dans, pe scena din Parcul „Lunca Argeşului”: Universitatea de Ştiinţă şi Tehnică Politehnică Bucureşti – Centrul Universitar Pitești, Școala de Dans „Straja Hojam”, Asociația „Visual Frame Media”;
• 19:00 – Concert vocal-simfonic extraordinar – Orchestra Simfonică a Filarmonicii Pitești – dirijor Alexandru Ilie, soliști: Alis Făiniță, Dumitru Mîțu – pe scena din Parcul „Lunca Argeșului”.

Sâmbătă, 12 aprilie:
• 11:00 – 19:00: Spectacol de muzică și dans, pe scena din Parcul „Lunca Argeșului” – Olimpic Argeș Gym, Latin Street Dance, Palatul Copiilor Pitești, Flow Dance Academy, Musicando con Adina Sima, Centrul Județean pentru Cultură și Artă Argeș, Centrul Cultural Pitești – Grupul Folk P620, Total Dance Pitești;
• 19:00 – spectacol extraordinar: Anna Lesko și Smiley – Parcul „Lunca Argeșului”!

Duminică, 13 aprilie – Parcul „Lunca Argeșului”:
• 09:45 – Zumba cu Alexandra Tomulescu;
• 11:00 – Asociația Pro-Educația (coordonator prof. Doina Pătrășcanu) – spectacol de muzică și dans, la care participă artiști din 5 județe – Argeș, Vâlcea, Olt, Dâmbovița, Mehedinți, Gorj – și din București;
• 13:00 – Orchestra „Doina Argeșului” – concert extraordinar;
• 14:30 – Uniunea Elenă din România – Filiala Argeș: Ansamblul de Dansuri „Filia” și Grupul Vocal „Ellada”;
• 15:00 – Orchestra și Ansamblul de Dansuri „Doina Bascovului”;
• 15:40 – Centrul Cultural Pitești – spectacol de folclor;
• 17:00 – Spectacol extraordinar: Formația ROMANIA și Viorica Macovei.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Distincție importantă pentru directorul medical al Spitalului Județean de Urgență Pitești

Dr. Costin Ștefan, directorul medical al Spitalul Județean de Urgență Pitești, a fost ales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului pentru mandatul 2026–2030. Distincția care atestă această numire i-a fost înmânată personal de Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului. Această desemnare reprezintă o recunoaștere a activității profesionale și a implicării constante […]

Citește mai mult...

Catalogul electronic devine obligatoriu în toate școlile

Toate școlile de stat și private din România vor fi obligate să implementeze catalogul electronic, începând cu anul școlar 2027-2028, în cadrul unui sistem național digital coordonat de Ministerul Educației, potrivit unui proiect de lege semnat de peste 80 de deputați și senatori și depus recent la Parlament. Inițiatorii susțin că măsura va oferi acces […]

Citește mai mult...

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...