Lucrările a 25 de artiști plastici, la Salonul Argeșean de Arte Vizuale

25 de artiști plastici își expun lucrările pe simezele Galeriei de Artă Naivă din cadrul Muzeului Județean Argeș. Vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Adrian Dumitru Bughiu, a participat la vernisajul primei ediții a Salonului Argeșean de Arte Vizuale, în care artiștii plastici membri ai Uniunii Artiștilor Plastici România prezintă o viziune aparte publicului iubitor de frumos.
În cadrul sesiunii de proiecte, Salonul Argeșean de Arte Vizuale a obținut 45.000 lei finanțare de la Consiliul Județean Argeș.

„Consiliul Județean Argeș nu avea cum să nu răspundă afirmativ inițiativei domnului Preduț și a Uniunii Artiștilor Plastici, cu atât mai mult cu cât avem o colaborare deosebită. Cred că Salonul Argeșean de Arte Vizuale este un eveniment care poate crește și poate deveni o tradiție, mai ales că, de la anul, vom putea admira aceste opere de artă la Galeria de Artă, într-o clădire care este valoroasă în sine dar care cred eu că, acum, după redeschidere, vă va uimi atât pe dumneavoastră, cât și publicul care ne va călca pragul” – Adrian Dumitru Bughiu, vicepreședinte Consiliul Județean Argeș.

„Ne bucurăm că Muzeul Județean Argeș, cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, a reușit să găzduiască aceste lucrări importante. Îi mulțumesc domnului Daniel Preduţ pentru colaborarea foarte bună pe care o avem cu Uniunea Artiștilor Plastici din Pitești, dar și pentru inițiativa și efortul depus pentru acest eveniment. Sunt bucuros și pentru faptul că lucrările la Galeria de Artă se apropie de final și că urmează să oferim lucrărilor și artiștilor plastici un loc adecvat pentru de expunere, iar publicului un cadru deosebit. Vreau să menționez și faptul că, în urma acestui eveniment, colecției de artă plastică a Muzeului Județean se va îmbogăți cu lucrări de artă modernă donate de cei 25 de artiști. Le mulțumesc și colegilor din zona de cultură care ne sunt alături la acest vernisaj” – Cornel Popescu, manager Muzeul Județean Argeș.

„Ne dorim să promovăm și să susținem artiștii plastici argeșeni, și vizăm și o apropiere cu publicul iubitor de frumos. Tocmai de aceea, Salonul Argeșean de Arte Vizuale va fi prezent nu doar în Pitești, ci și la Câmpulung și Curtea de Argeș, astfel încât lucrările să poată fi văzute de cât mai multă lume. Vreau să mulțumesc Consiliului Județean și Muzeului Județean pentru parteneriatul deosebit pe care îl avem și artiștilor pentru că au acceptat să fie parte din acest proiect deosebit” – Daniel Preduț, președinte Uniunea Artiștilor Plastici din România, filiala Pitești.

Proiectul își propune încurajarea, promovarea, motivarea și susținerea artiștilor plastici argeșeni prin oferirea resurselor materiale consumabile cu ajutorul cărora artiștii să creeze și să expună fiecare câte trei lucrări de artă plastică. Lucrările vor fi prezentate și la Câmpulung și Curtea de Argeș.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Senatorul Mihai Coteț preia conducerea interimară a PNL Argeș

În urma hotărârii adoptate astăzi de Biroul Permanent Național al Partidului Național Liberal privind schimbarea conducerii organizației județene din Argeș, filiala are o nouă conducere interimară. Funcția de președinte interimar al PNL Argeș a fost preluată de senatorul Mihai Coteț, care ocupă și funcția de vicepreședinte al Senatului. Schimbarea de la vârful organizației județene vine […]

Citește mai mult...

Anunț important al primarului comunei Moșoaia, Adrian Frîntură

Adrian Frîntură,primarul comunei Mosoaia,informează cetățenii că, în colaborare cu Salubris S.A., va organiza o nouă campanie de colectare a deșeurilor biodegradabile. Acțiunea este programată pentru 2 iulie 2026, iar ridicarea deșeurilor se va face direct din fața gospodăriilor, în sistem „din poartă în poartă”.

Citește mai mult...

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești

Are loc a II-a etapă de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești Conform prevederilor Ordinului Ministerului Educației și Cercetării nr. 3707/21.04.2026, în perioada 24-29.06.2026 are loc etapa a II -a de înscrieri la creșele publice din municipiul Pitești pe locurile rămase vacante după prima etapă de înscriere, pentru copiii cu vârste cuprinse între 3 […]

Citește mai mult...