Insule ecologice la Curtea de Argeș

Primăria Curtea de Argeș a anunțat că a fost semnat contractul de finanțare pentru insulele ecologice, iar Ministerul Energiei a acceptat spre finanțare proiectul „Producerea energiei electrice din surse regenerabile – etapa II”.

„A fost semnat contractul de finanțare, în valoare de 2.458.766 lei pentru proiectul „Construirea de insule ecologice digitalizate în Municipiul Curtea de Argeș”, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, Apel nr. PNRR/2023/C3/S/I.1.B, prin care vor fi construite 30 de insule ecologice supraterane, care vor colecta deșeurile pe cinci fracții: biodegradabil, rezidual, sticlă, plastic și metal, hârtie și carton.

De asemenea, în data de 31.05.2024, Ministerul Energiei, prin Direcția Generală Ajutor de Stat și Fonduri Europene, a acceptat spre finanțare proiectul de investiții „Producerea energiei electrice din surse regenerabile – etapa II”. Cererea de finanțare a fost depusă de către U.A.T. Municipiul Curtea de Argeș în cadrul apelului de proiecte PFM/169/PFM_P1/NA/P1_OS1/FM_1.1_Fondul pentru modernizare – program cheie 1, iar valoarea totală a proiectului este de 5.512.658,78 lei, pentru o putere instalată a centralei electrice fotovoltaice de 0,836 MW”, conform anunțului Primăriei.

Insulele ecologice digitalizate sunt sisteme moderne, amplasate la nivelul comunităților, care au scopul de a eficientiza colectarea selectivă a deșeurilor și pot fi dotate cu componente inteligente: acces cu cartelă, senzori de umplere, integrarea în sistemul „smart city” etc. Platformele de colectare sunt complet personalizabile în funcție de particularitățile fiecărei localități. Acestea pot fi concepute cu mai multe fracții.

Fiecare insulă ecologică trebuie să deservească minimum 200 de locuitori/apartamente și vor fi amplasate pe următoarele străzi – Banu Mărăcine, Bloc 3, Bloc 4 și Bloc E12, Mihai Bravu, Bloc E15, Despina Doamna, Bloc E 18, Matei Basarab, Bloc E19, Cuza Voda, Bloc E10B, Bloc A12, Nevers, Bloc T7, Posada, Bloc C4, Bloc C1 și Parcare Piața Terasa 1 Mai, Episcop Nichita, Bloc A18, A19, A21, Bloc A27, Elena Cuza, Bloc A3, Rozelor, Bloc A3, Victoriei, Bloc A15, Eroilor, Bloc D10, Bloc D12, Vlad Tepes, Bloc E17, Valea Iașului, Bloc A6A, 1Decembrie 1918, Bloc F5, Bloc F3A, Bloc T6, Albești, Bloc P11, Bloc P7, Bloc P6A, Bloc P1, Bloc B2, Bloc Z5, Forestieri, Bloc K1, Bloc K2.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

ITM Argeș: Prevenirea accidentelor de muncă produse prin căderi de la înălțime

Inspectoratul Teritorial de Muncă Argeș atrage atenția angajatorilor și lucrătorilor asupra riscurilor majore generate de activitățile desfășurate la înalțime. Astfel, reiterăm dispozițiile H.G. nr.355/2007 privind supravegherea sănătății lucrătorilor care precizează că „prin lucru la înălțime se înțelege activitatea desfășurată la minimum 2 metri măsurați de la tălpile picioarelor lucrătorului până la baza de referință naturală […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă, reales în Adunarea Eparhială și Adunarea Națională Bisericească

Președintele Consiliului Județean Argeș, Ion Mînzînă a fost reales deputat în Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului și deputat în Adunarea Național Bisericească. Din Argeș la Adunarea Național Bisericească sunt sunt aleși un preot, Ion Mînzînă și academicianul Gheorghe Păun.

Citește mai mult...

După caniculă, vine furtuna! Avertizările meteorologilor

Continuă perioada de instabilitate atmosferică ce va afecta zona de munte, Banatul, Crișana, Oltenia, cea mai mare parte a Transilvaniei și nord-vestul Munteniei. Astfel, până diseară, ora 21:00, sunt așteptate averse torențiale, frecvente descărcări electrice, intensificări ale vântului și pe arii restrânse vijelii și căderi de grindină de mici și medii dimensiuni. Respectați recomandările! Amânați […]

Citește mai mult...