Ministrul Simona Bucura-Oprescu a depus la Organizația Internațională a Muncii documentul de ratificare de către România a Convenției nr. 190/2019 privind eliminarea violenței și a hărțuirii în lumea muncii

Ministrul Simona Bucura-Oprescu a depus la Organizația Internațională a Muncii documentul de ratificare de către România a Convenției nr. 190/2019 privind eliminarea violenței și a hărțuirii în lumea muncii.
Întălnire bilaterală cu directorul general OIM, Gilbert F. Houngbo

Ministrul Muncii și Solidarității Sociale, Simona Bucura-Oprescu, participă în aceste zile la cea de-a 112-a Sesiune a Conferinței Internaționale a Muncii care se desfășoară la Geneva, Elveția.
Astăzi, ministrul Simona Bucura-Oprescu a depus în cadrul Conferinței
instrumentul de ratificare de către România a Convenției nr. 190/2019 privind eliminarea violenței și a hărțuirii în lumea muncii. Documentul a fost depus în cadrul întâlnirii bilaterale cu Gilbert F. Houngbo, directorul general al Organizației Internaționale a Muncii. Ministrul Simona Bucura-Oprescu a arătat că România a ratificat până acum 8 dintre cele 10 Convenții fundamentale ale OIM asimilate drepturilor omului. În total, România a ratificat 38 dintre cele 57 de Convenții OIM și va continua să facă toate demersurile necesare pentru a ratifica și ultimele două Convenții fundamentale ale OIM privind sănătatea și securitatea în muncă.

“MMSS și Guvernul României își respectă angajamentul de a asigura șanse egale și acces la servicii publice esențiale pentru toți cetățenii, dar și elaborarea de politici care să asigure tranziția verde și digitală care să contribuie la o economie solidă și crearea de noi locuri de muncă. Vom continua să facem eforturi pentru un mediu de lucru sigur și incluziv, fără discriminare și hărțuire. Vom colabora cu partenerii sociali pentru atingerea acestor obiective. MMSS și Guvernul României vor continua cooperarea cu OIM pentru a respecta standardele, politicile și bunele practici în domeniul muncii ca răspuns eficient la provocările actuale generate de schimbările fără precedent din lumea muncii”, a declarat ministrul Simona Bucura-Oprescu.

De asemenea, ministrul Simona Bucura-Oprescu a participat la o reuniune bilaterală cu Beate Andrees, director regional OIM pentru Europa și Asia Centrală. Discuțiile au vizat întărirea cooperării dintre România și Biroul Internațional al Muncii, iar ministrul Simona Bucura-Oprescu și-a exprimat dorința ca OIM să deschidă un Birou la București.
În intervenția sa în plenul Conferinței, oficialul român a subliniat angajamentul țării noastre de a întări măsurile de combatere a violenței și hărțuirii în lumea muncii, precum și pentru dialog social, stimularea ocupării forței de muncă, asigurarea securității și sănătății în muncă, egalitate și nediscriminare. Totodată, ministrul Simona Bucura-Oprescu i-a adresat invitația directorului general al OIM, Gilbert F. Houngbo, de a efectua o vizită oficială în România în perioada următoare.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026

Apă Canal anunță oprirea furnizării apei potabile în comuna Uda în data de 23 iunie 2026 Societatea Apă Canal 2000 SA Pitești va executa marți 23 iunie 2026, între orele 8 – 22, lucrări de igienizare rezervoare de înmagazinare apă din stația de pompare și spălare rețea – sistem Chirițești, comuna Uda. În intervalul orar […]

Citește mai mult...

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium!

Gimnastele de la Centrul Cultural Pitești, din nou pe podium! Sportivele de la Cercul de Gimnastică al Centrului Cultural Pitești, sub îndrumarea antrenoarei Nicoleta Andrei, au participat sâmbătă, 20 iunie, la Concursul Național de Gimnastică pentru Toți și Gimnastică Acrobatică – „Cupa Gym Buftea”, organizat de Primăria Buftea în parteneriat cu Federația Română de Gimnastică. […]

Citește mai mult...

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase

Patru zile de sărbătoare la Mioveni! Orașul celebrează 541 de ani de istorie cu spectacole, cros, festival coral și evenimente religioase Mioveniul intră în sărbătoare la final de iunie. Primarul Aurel Costache a anunțat oficial programul Zilelor Orașului Mioveni 2026, eveniment care se va desfășura în perioada 26–29 iunie și care marchează 541 de ani […]

Citește mai mult...