Bilete de tratament balnear disponibile pentru pensionarii argeșeni.

Casa județeană de Pensii Argeș anunță faptul că pentru seria cu numărul 18 din acest an, cu date de plecare în perioada 30 noiembrie – 03 decembrie 2023, au fost repartizate un numar de 129 de bilete de tratament balnear.
Au ramas 39 de bilete pentru care nu au fost solicitari in statiunile:

1 Mai – 4 bilete
Amara – 10 bilete
Bala – 4 bilete
Covasna – 5 bilete
Pucioasa – 8 bilete
Saturn – 8 bilete

Eliberarea biletelor se face pana in data de 23 noiembrie 2023, conform planificarii care este anuntata telefonic fiecarui beneficiar.

Contributia individuala a unui bilet de tratament este de 50% din cuantumul brut al pensiei, inclusiv din pensia bruta acordata, daca beneficiaza de drepturi de pensie din alte sisteme neintegrate sistemului public de pensie.
In cazul pensionarilor care au si calitatea de asigurat, contributia individuala este de 50% din cuantumul brut total al drepturilor de pensie si castigul brut de natura salariala care a constituit baza de calcul a contributiei de asigurari sociale din luna anterioara celei in care se face repartitia.
Biletul de tratament se elibereaza personal titularului, pe baza actului de identitate. Acesta va avea asupra lui cuponul lunii octombrie/noiembrie 2023 (original sau copie) si xerocopia biletului de trimitere de la medicul de familie (original sau copie).
Plata contributiei individuale se poate face numerar sau cu cardul la ghiseul bilete de tratament balnear.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Funcții importante pentru Argeș în noua conducere a OFSD

Ieri au fost alese noile structuri de conducere ale Organizației Femeilor Social Democrate, iar județul Argeș este reprezentat în noua echipă prin două nume importante. Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă președinta Organizației Naționale a Femeilor Social Democrate, în urma votului exprimat de delegatele participante la Conferința Națională OFSD. Totodată, Ioana Făcăleață, prim-vicepreședinta OFSD Argeș, a […]

Citește mai mult...

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...