NU ARUNCAȚI ULEIUL LA CANALIZARE!

NU ARUNCAȚI ULEIUL LA CANALIZARE!

Pe lângă faptul că poate înfunda conducetele din propiul imobil, uleiul uzat ajuns în sistemul de canalizare va produce defecțiuni la sistemele din stațiile de epurare, crescând astfel costurile de întreținere a rețelei.
Uleiul alimentar uzat este un deșeu care poate fi colectat cu ușurință acasă, de fiecare dintre noi, urmând câțiva pași simpli.
 
 
Ce se întâmplă când aruncăm uleiul uzat în canalizare?
Pe lângă faptul că este unul dintre cei mai mari poluatori, având efecte devastatoare în contact cu apa sau solul, de această dată dorim să atragem atenția asupra efectelor pe care le are acest deșeu asupra rețelei de canalizare și stației de epurare.
Și pentru că eficiența sistemului de canalizare este în mare parte legată de felul în care utilizatorii o folosesc, dorim să vă enumerăm 3 motive pentru care nu ar trebui niciodată să aruncați la canalizare uleiuri și grăsimi:
? Odată depusă pe conducte, pelicula de grăsime începe să crească, atrăgând noi resturi alimentare sau alt fel de deșeuri aruncate la canal, iar de aici până la un blocaj nu mai este cale lungă.
? Urmează disconfortul creat de mirosul emanat de aceste depuneri, corodarea țevilor și chiar refularea apelor.
? În plus, uleiul uzat ajuns în sistemul de canalizare va produce defecțiuni la sistemele din stațiile de epurare, crescând astfel costurile de întreținere a rețelei.
Evităm toate acestea cu un simplu gest!
♻️ Colectăm și reciclăm – Păstrăm orașul curat!
? Ce facem cu uleiul uzat?
Uleiul alimentar uzat este un deșeu care poate fi colectat cu ușurință acasă, de fiecare dintre noi, urmând câțiva pași simpli:
1. lasă uleiul la răcit după ce ai terminat de gătit;
2. strecoară uleiul pentru a elimina impuritățile și resturile de mâncare;
3. pune uleiul strecurat într-un recipient de plastic, metal sau sticlă;
4. mergi cu recipientul la punctul de colectare din oraș, în Piața Dacia, corpul nou, de unde va fi trimis spre reciclare;
❗️ ATENȚIE: Nu amesteca uleiul uzat cu apă, uleiuri minerale, ulei de motor, lichid de frână sau transmisie, produse chimice, resturi alimentare sau alte deșeuri deoarece nu mai poate fi reciclat.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...

Ion Mînzînă: La mulți ani Mioveni!

Zilele Orașului Mioveni 2026 au continuat și sâmbătă, 27 iunie. La eveniment a participat și Ion Mînzînă, președintele CJ Argeș, care a transmis un mesaj locuitorilor orașului: „La mulți ani Mioveni! Răspund de fiecare dată cu mare bucurie invitației primarului Aurel Costache și viceprimarului Ciprian Turlea de a fi alături de comunitatea din Mioveni. 🏙️ […]

Citește mai mult...

Deputata PSD Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă astăzi în funcţia de preşedintă a Organizaţiei de Femei a Partidului Social Democrat la nivel naţional

Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost prezente la conferinţa organizată la Palatul Parlamentului. Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost […]

Citește mai mult...