În comuna Bogați, acțiune de sterilizare GRATUITĂ a câinilor

În comuna Bogați, acțiune de sterilizare GRATUITĂ a câinilor
Primarul Ion Gîrleanu a transmis un mesaj important privind situația câinilor fără stăpân din comuna Bogați. Edilul punctează că recent a avut loc o acțiune de capturare a acestor animale, dar în același timp își dorește ca oamenii din localitate să nu mai abandoneze animalele. Tocmai de aceea în localitate se va desfășura o acțiune de sterilizare gratuită a animăluțelor.

„Dragi consăteni,

De-a lungul timpului, am promis că voi fi primarul tuturor cetățenilor din localitate și de fiecare dată am făcut demersurile necesare pentru a aduce soluții tuturor solicitărilor dvs.
Având în vedere discuțiile create față de situația câinilor fără stăpân vă aduc la cunoștință că prin acțiunea de săptămâna trecută privind capturarea câinilor vagabonzi s-a încercat rezolvarea unei probleme urgente a unor câini din punctele cheie ale comunei, respectiv școală și primărie, problemă care nu putea fi rezolvată prin sterilizare în condițiile în care aceștia au început să devină agresivi. Așa cum am menționat și atunci, câinii au fost capturați în condiții umane și duși la adăpost.
Doresc să atrag atenția asupra faptului că înmulțirea câinilor fără stăpân este creată de locuitorii comunei noastre care, fie abandonează proprii câini, fie abandonează puii acestora dându-le ocazia să crească în condiții vitrege pe străzi, nemâncați, devenind ulterior agresivi.
Ar trebui să ne gândim că acei câini care ne latră, care ne sperie și de care fugim sunt de fapt acei puiuți pe care, tot noi, i-am aruncat pe străzi.
După ce am rezolvat urgența câinilor agresivi, acum este momentul să stopăm înmulțirea acestora.
În acest sens, am luat legătura cu o asociație specializată pentru sterilizare, am creat condițiile necesare cerute, iar începând de luni vă așteptăm la sediul primăriei în vederea strângerii unui număr considerabil de animale care urmează a fi sterilizate.
Firma respectivă își va desfășura activitatea în mod gratuit, ori de câte ori va fi nevoie, până când toți câinii din localitate vor fi sterilizați.
Îmi doresc să răspundeți promt la solicitarea noastră pentru că doar împreună putem crea condiții mai bune atât pentru noi cât și pentru animale noastre de companie.
Dacă iubim câinii nu înseamnă că trebuie să îi abandonăm și, mai târziu, să ne supărăm că au crescut liberi pe străzi”, transmite primarul comunei Bogați, Ion Gîrleanu. 
 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...