1000 de pachete oferite familiilor vulnerabile

pachete1

Luni, 13 decembrie, Consiliul Județean Argeș și DGASPC Argeș, împreună cu Asociația pentru Asistență Socială „Universul Copiilor Speciali” (UCS) și Asociația „Suflet, Speranță, Solidaritate, Siguranță și Sprijin” (5S) au derulat o amplă campanie prin care au fost împărțite persoanelor vulnerabile 1000 de pachete.  

Vicepreședinții Consiliului Județean Argeș Marius Nicolaescu și Adrian Dumitru Bughiu, împreună cu directorul general DGASPC Argeș Tatiana Eftime și reprezentanții celor două asociații au oferit pachete în comunele Cetățeni, Stoenești, Valea Mare Pravăț, Lerești și Bughea de Jos. Cei mai bucuroși au fost copiii pentru care Moș Crăciun a venit astfel mai devreme. De altfel, cuprinși de atmosferă, aceștia au și cântat colinde și au spus poezii.  

Pachetele au fost destinate atât copiilor, cât și adulților și au fost împărțite prin intermediul primăriilor. Acestea au conținut: saltele, coșuri de cauciuc, haine, alimente neperisabile, dulciuri, jucării, dar și măști și dezinfectanți. În cadouri copii au găsit și jucăriile donate de angajații Consiliului Județean și ai D.G.A.S.P.C.  Argeș.  

“Săptămâna trecută am stat de vorbă cu mai mulți primari din zonă care și-au exprimat dorința să le facă o surpriză de sărbători și să le facă viața mai ușoară acestor oameni mai puțin fericiți. Ca urmare, noi, Consiliul Județean, împreună cu DGASPC și două asociații, ne-am unit eforturile pentru a le oferi aceste pachete argeșenilor aflați în dificultate pentru a putea întâmpina sărbătorile de Crăciun așa cum se cuvine”, a menționat vicepreședintele Consiliului Județean Argeș, Marius Nicolaescu.  

La rândul său, vicepreședintele Adrian Dumitru Bughiu a subliniat că “este o acțiune lăudabilă a asociațiilor 5S și UCS care, împreună cu DGASPC și Consiliul Județean Argeș s-au gândit să îndulcească și la propriu și la figurat viața pe acest final de an pentru câteva sute de familii din nordul județului. Proiectul a fost unul de succes și, așa cum am văzut, cei mai fericiți au fost cei mici, care au ocazia, iată, să primească dulciuri, hăinuțe și jucării, chiar în apropiere de Sărbătoarea Sfântă de Crăciun. Consiliul Județean Argeș are de gând să multiplice acest gen de activități cu diferiți parteneri sociali și să dea Dumnezeu ca lumea să primească cu bucurie aceste daruri”.  

“Cu sprijinul Consiliului Județean Argeș, împreună cu DGASPC și fundațiile 5S și USC, precum și cu ajutorul primăriilor, am venit în sprijinul persoanelor vulnerabile din nordul județului Argeș prin aceste pachete. A fost felul nostru să le transmitem sărbători fericite. Le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat în acest gest”, a menționat și directorul general DGASPC Argeș Tatiana Eftime.  

Asistentul social Roxana Hăbuc, parte integrantă a acestui efort comun venit dinspre cele două asociații a explicat: “Asociația Universul Copiilor Speciali din Pitești, alături de Asociația 5 S și împreună cu Direcția Generală De asistență Socială și Consiliul Județean Argeș sunt întotdeauna alături de copiii aflați în dificultate, de copiii speciali pe care încercăm permanent să îi sprijinim și pentru care ne-am făcut un crez din a dărui”.   

Și primarii din comunele vizitate au apreciat inițiativa:  

Primarul comunei Cetățeni, Mugurel Ion Minciună: “Mulțumim Consiliul Județean și Direcției pentru Protecția Copilului pentru sprijinul acordat. Cu ajutorul acestora reușim să le facem această surpriză celor 170 de familii de persoane în dificultate. Suntem mulțumiți că le putem face astfel o bucurie”.  

Primarul comunei Stoenești, Marin Ion: „Mulțumim Consiliului Județean pentru implicarea în aprovizionarea cu aceste ajutoare pentru persoanele în dificultate. Avem o comunitate destul de mare de romi în zona noastră, este vorba de aproximativ 800 de suflete. Încercăm să îi mulțumim pe cât posibil și să le fie bine de sărbători”.  

Primarul comunei Lerești, Toader Marian: „În numele beneficiarilor acestor pachete, în aceste zile de sărbătoare, doresc să le mulțumesc tuturor factorilor implicați pentru că au avut grijă și de noi, de lereșteni”.  

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Mesajul primarului orașului Mioveni, Aurel Costache, cu ocazia Zilei Orașului

Aseară, de pe scena amplasată în Centrul Civic, cu prilejul Zilelor Orașului Mioveni 2026, primarul orașului Mioveni, Aurel Costache, a transmis un mesaj cu ocazia împlinirii a 541 de ani de la prima atestare documentară a localității. „Ziua Orașului Mioveni este despre oameni, despre comunitate și despre tot ceea ce am construit împreună de-a lungul […]

Citește mai mult...

10 ani de parteneriat și prietenie între Mioveni și Măgdăcești

În cadrul Zilelor Orașului Mioveni 2026, astăzi, la sediul Primăriei Orașului Mioveni, a avut loc ședința festivă comună a Consiliului Local Mioveni și a reprezentanților Consiliului Local Măgdăcești din Republica Moldova, un moment deosebit, cu puternică încărcătură simbolică. Evenimentul a marcat împlinirea a 10 ani de la semnarea acordului de colaborare dintre cele două localități, […]

Citește mai mult...

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...