Simona Bucura-Oprescu: „Dacă avem atitudine de învingători pentru dezvoltarea județului, cu siguranță Argeșul va ajunge pe primul loc!”

sbo la dezbatere cj arges

Deputatul PSD de Argeș Simona Bucura-Oprescu participă în aceste momente la prezentarea strategiei de dezvoltare a județului Argeș, eveniment organizat la Centrul Cultural Județean (fostul Cinerma Lumina). „Este o onoare și o bucurie să mă aflu astăzi aici. Este foarte important ca fiecare dintre noi să contruibuim, astfel încât să avem dezvoltare în Argeș. Dacă vom avea atitudine de înfrânți, și viitorul nostru va fi înfrânt. Dacă avem atitudine de învingători pentru dezvoltarea județului, cu siguranță Argeșul va ajunge pe primul loc! Ne dorim să aducem un echilibru între potențialul județului, dimensiunea economică, dimensiunea culturală și socială a județului nostru și voința, decizia și acțiunea politică și administrativă așa încât, fiind fiecare dintre noi luptători pentru Argeș, să reușim să schimbăm în bine ceea ce nu ne convine. În Argeș mai avem multe de făcut, mult de muncă pentru ca infrastructura județului nostru să fie altfel, să avem grijă ca, pe lângă inima economică de la Mioveni, să avem și alte puncte de dezvoltare și, nu în ultimul rând, să înțelegem că avem nevoie de servicii publice de calitate de servicii publice care, pe principiul autonomiei locale, să ajute la dezvoltarea localităților, dar sub coordonarea Consiliului Județean. Datorită celor de la Agenția de Dezvoltare Regională avem o lege care respectă ideea de descentralizare, dar care în același timp duce decizia către cei care se mișcă mai bine. Pentru 2021-2027, datorită unei legi care a avut raport final la Comisia de Administrație Publică și Amenajarea Teritoriului, decizia va fi la ADR. Dacă lucrăm împreună, vom avea șansa să spunem că am avut fiecare o contribuție la dezvoltarea județului Argeș”, a declarat deputatul Simona Bucura-Oprescu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare- Dan Stroe, primarul comunei Bradu

În zi de mare sărbătoare a ortodoxiei, tuturor celor care poartă numele Sfinților Apostoli Petru și Pavel le urez multă sănătate, fericire și multe bucurii în familie! Această zi să vă deschidă poarta unui viitor plin de succese și realizări, iar Sfânții Apostoli Petru și Pavel ai cărui nume îl purtați să vă ocrotească și […]

Citește mai mult...

Felicitare – Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Constantin Bîlea, primarul comunei Oarja

Citește mai mult...

La mulți ani, Mioveni – 541 de ani de la prima atestare documentară!

Orașul Tinereții și al Dacia, cu o istorie de 541 de ani, trăiește în aceste zile o autentică atmosferă de sărbătoare. După debutul reușit al Zilelor Orașului Mioveni 2026, evenimentele au continuat sâmbătă cu momente speciale dedicate sportului, culturii și muzicii, reunind mii de participanți în centrul orașului. Festivitatea oficială a reunit autorități locale și […]

Citește mai mult...