Primarul Cristian Gentea: La mulţi ani, România!

Primarul Piteştiului, Cristian Gentea, a transmis un mesaj cu ocazia Zilei Naţionale a României:

România modernă sărbătorește, astăzi, cea de-a 103-a aniversare a unui act istoric devenit reper: dobândirea demnității naționale! Reunirea provinciilor românești între aceleași granițe, la 1 decembrie 1918, este actul nostru de identitate ca popor.

Cu acest frumos prilej, adresez felicitări cetățenilor și etnicilor români, tuturor celor care înțeleg conținutul profund al evenimentului! Am mai spus-o, patriotismul nu se conceptualizează în definiții și explicitări ale sentimentelor, patriotismul se trăiește și se aplică: fiecare lucru făcut cinstit este un element al patriotismului!

Să crezi în țara ta, să păstrezi limba și tradiția din familia ta, să construiești pentru țara ta, oriunde ai fi! Să-ți întărești rădăcinile ca să crească mereu vlăstare sănătoase.

Am marea bucurie ca anul acesta să sărbătorim Ziua Națională, la Pitești, împreună și cu frații noștri – o comunitate mai mică, din Republica Moldova, ce are același toponim: Pitești! Sătucul Pitești din comuna Beștemac, raionul Leova! Se află alături de noi, la acest moment festiv, domnul Vasile Moraru, primarul Piteștiului moldovean, și domnul Chiril Moțpan, deputat în Parlamentul Republicii Moldova!

Comuniunea de valori – limba română, cultura, pământul și, în primul rând, sângele, care apă nu se face – ne-a păstrat viu sentimentul de fraternitate și ne-a adus alături! Ca împreună să putem spune, cu același dor și drag de țara mamă:

La mulți ani, România!

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Felicitare Primăria Topoloveni

„Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, le transmit tuturor celor care își sărbătoresc onomastica multă sănătate, bucurii și împliniri. Vă mulțumesc pentru implicarea în dezvoltarea comunității noastre și pentru că sunteți cetățeni de nădejde. La mulți ani tuturor!” Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni

Citește mai mult...

Felicitare – Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

Citește mai mult...

Felicitare – Gheorghe Stancu, Primarul Comunei Bascov

Dragi bascoveni, Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, transmit din suflet un călduros La mulți ani! tuturor celor care își serbează astăzi ziua numelui. Vă doresc sănătate, liniște, bucurii alături de cei dragi și cât mai multe motive de împlinire. Această sărbătoare să vă aducă pace în suflet, curaj în fața provocărilor și […]

Citește mai mult...