
Caravana “Fii pregătit!” este un proiect al Fundației pentru SMURD, derulat cu susţinerea Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă
Caravana “Fii pregătit!” va veni la Pitești în zilele de 03 și 04 decembrie și va fi amplasată, între orele 10.00 – 18.00, în Piața Vasile Milea.
Acţiunea constă ȋn deplasarea unui centru de formare mobil în care se organizează cursuri de instruire a populației pentru acordarea de prim ajutor în situații de urgență. Centrul mobil este construit special pe structura unui tir, are o sală de școlarizare cu o capacitate de 40 de persoane și este dotat cu toate echipamentele medicale şi de prim ajutor, dispozitive portabile, inclusiv simulatoare, ce permit instruirea eficientă a cursanţilor în cele mai noi tehnici de acordare a primului ajutor.
Timp de două zile, personalul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Argeș desfășoară cursuri de pregătire a populației pentru acordarea de prim ajutor în situații de urgență. Populaţiei îi vor fi prezentate şi principalele dezastre naturale care pot afecta România, începând cu cutremure şi continunând cu inundații, incendii și alte tipuri de dezastre. Nu uitaţi că Argeşul este judeţul care cuprinde toate tipuri de riscuri



