Consiliul Judeţean Argeş NU DOREŞTE DESFIINŢAREA Fanfarei Argeşul!

Ca urmare a aparițiilor publice postate pe anumite site-uri de socializare de Fanfara Argeșul, prin care se induce ideea că „se dorește desfiinţarea Fanfarei “Argeşul” începând cu data de 1 februarie, de către instituţia Consiliului Judeţean Argeş, în calitate de finanţator, dorim să facem următoarele precizări:

Fanfara Argeşul funcţionează în cadrul Centrului Cultural Judeţean, de la înfiinţarea acestuia în anul 2017, în regim de colaborare. Până la această dată, şi-a desfăşurat activitatea în cadrul altor instituţii de cultură finanţate în proporţie de 90-95% de la bugetul propriu al Consiliului Judeţean Argeş. Mai mult decât atât, din bugetul Consiliului Județean Argeș au fost finanțate anual Festivalul Internațional al Fanfarelor, precum și participările membrilor Fanfarei Argeșul la numeroase festivaluri în țară și străinătate.
În actuala formulă, Fanfara Argeşul are 23 de instrumentişti şi un dirijor, pentru care au fost plătite lunar remuneraţii de aproximaiv 2.000 lei/net persoană şi 4230 lei net/dirijor, indiferent de numărulde evenimente la care au participat. Astfel, Centrul Cultural Judeţean a plătit lunar remuneraţii în suma de 56.800 lei/ lună (brut), în total 681.600 lei/an, indiferent de numărul de prestaţii artistice realizate lunar de către membrii Fanfarei. Facem precizarea că personalul Fanfarei Argeşul a benficiat de aceste sume chiar şi în anul 2020, când activitatea artistică a fost în mare parte suspendată din cauza pandemiei COVID 19. Membrii Fanfarei Argeșul sunt în cea mai mare parte pensionari, deci au un venit lunar permanent garantat.
În contextul economic actual foarte dificil, Consiliul Judeţean Argeş a solicitat tuturor instituţiilor de cultură din subordinea sa, reducerea cheltuielilor bugetare şi actualizarea contractelor de servicii cu colaboratorii. În urma discuţiilor avute între conducerea Centrului Cultural Județean şi Fanfara Argeşul, conducerea instituţiei de cultură a propus remunerarea Fanfarei Argeşul în funcţie de numărul de reprezentaţii lunare şi nu cu o sumă fixă lunară. Propunerea a fost refuzată de către conducerea Fanfarei Argeşul.
Respingem cu fermitate informaţiile potrivit cărora dorim desfiinţarea Fanfarei Argeşul. Suntem deschişi dialogului şi identificării soluţiilor de continuare a colabărării, în sensul eficientizării activităţii instituţiilor de cultură şi reducerii cheltuielor bugetare, într-un an de dificultate financiară, când resursele sunt limitate, iar cheltuielile trebuie gestionate cu maximă responsabilitate.
În acest sens, conducerea Consiliului Județean Argeș a invitat la discuții Fanfara Argeșul marți, 02 februarie, la 8h30.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Primarul Constantin Bîlea: Ziua Drapelului Național ne amintește că avem rădăcini puternice, dar și o datorie sacră în prezent.

Mesajul primarul comunei Oarja, Constantin Bîlea cu prilejul Zilei Drapelului Național: „Astăzi celebrăm Tricolorul, cel mai puternic simbol al unității, libertății și identității noastre naționale. Sub aceste trei culori s-a scris istoria mândră a poporului român și tot sub ele ne regăsim astăzi, uniți de aceleași valori și idealuri. Ziua Drapelului Național ne amintește că […]

Citește mai mult...

Cătălin Mîndroc: PSD își asumă o guvernare minoritară cu Sorin Grindeanu premier

PSD își asumă oficial o guvernare minoritară condusă de Sorin Grindeanu și cere PNL, prin vocea liderului Ilie Bolojan, să își respecte angajamentul public de a sprijini investirea noului Cabinet. Deputatul Cătălin Mîndroc respinge scenariile alternative precum „rotativa” sau „acordurile de reciprocitate”, catalogându-le drept tertipuri care blochează formarea urgentă a unui executiv funcțional. Deputat Cătălin […]

Citește mai mult...

Dan Stroe: Îi invit pe toți brădenii să privească Tricolorul cu mândrie și recunoștință, păstrând vie dragostea pentru țară și respectul pentru simbolurile naționale

Mesajul lui Dan Stroe, primarul comunei Bradu, cu prilejul Zilei Drapelului Național: „Astăzi sărbătorim unul dintre cele mai puternice simboluri ale identității noastre naționale – Drapelul României. Tricolorul ne amintește de istoria, valorile și idealurile care ne unesc ca popor. Este simbolul respectului pentru înaintașii noștri, al unității și al responsabilității pe care o avem […]

Citește mai mult...