Ceai cald și alimente pentru persoanele fără adăpost din Pitești

Încă o noapte în care persoanele fără adăpost au primit ajutor, sub forma unui ceai cald și a unui pachet cu alimente. Poliția Locală Pitești a sprijinit această acțiune, desfășurată în cadrul unui program ce este derulat de peste 10 ani în județul Argeș, implementat de către Asociația „Sfinții Spiridon și Irina”, în parteneriat cu DGASPC Argeș, Protecția Copilului Argeș, ATOP Argeș și cu Centrul de tip familial „Găvana” – Pitești.

 

Au fost identificate 11 persoane fără adăpost, care au primit sandviciuri și alte produse de panificație, ceai cald și măști de protecție, iar două dintre acestea au acceptat să fie conduse la centrul de noapte.

„Derularea acestui program a avut ca punct de plecare nevoia tot mai mare de susținere a persoanelor fără adăpost („oamenii străzii”) și am hotărât să venim în ajutorul lor și să le ducem, acolo unde se află fiecare, ceai cald și sandviciuri. Am înțeles că doar împreună, chiar și în plină pandemie, putem să aducem o bucurie în sufletul acestor oameni cu posibilități limitate, mai ales în această perioadă foarte geroasă.” – declară Decebal Floroaica, preot, coordonatorul Centrului de tip familial „Găvana”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Deputata PSD Simona Bucura-Oprescu a fost aleasă astăzi în funcţia de preşedintă a Organizaţiei de Femei a Partidului Social Democrat la nivel naţional

Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost prezente la conferinţa organizată la Palatul Parlamentului. Fostul ministru al Muncii, chestor al Camerei Deputaţilor, Simona Bucura Oprescu a fost votată de 443 dintre cele 447 de delegate care au fost […]

Citește mai mult...

Felicitare Primăria Topoloveni

„Cu ocazia sărbătorii Sfinților Apostoli Petru și Pavel, le transmit tuturor celor care își sărbătoresc onomastica multă sănătate, bucurii și împliniri. Vă mulțumesc pentru implicarea în dezvoltarea comunității noastre și pentru că sunteți cetățeni de nădejde. La mulți ani tuturor!” Gheorghiță Boțârcă, primarul orașului Topoloveni

Citește mai mult...

Felicitare – Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

“Sunt bucuros să adresez urările mele cele mai calde tuturor celor care pe 29 iunie, cu prilejul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, îşi aniversează ziua onomastică. Să aveţi parte de clipe minunate, bucurii şi fericire alături de familie şi de cei dragi! La mulţi ani!” Valerică Spirea, primarul comunei Poiana Lacului

Citește mai mult...