
Grupul auto Volkswagen (VW) a avut mai mult succes cu clienţii din Europa Occidentală să-i convingă să vină la service pentru repararea softului care falsifică rezultatele testelor antipoluare ale motoarelor diesel implicate în scandalul emisiilor (Dieselgate) decât cu cei din Europa de Est, informează publicaţia online EUobserver. Prin urmare, pe şoselele din UE sunt peste două milioane de maşini VW echipate cu motoare diesel al căror soft nu a fost încă actualizat.
VW a promis Comisiei Europene (CE) că va actualiza până în toamna lui 2017 softul tuturor celor 8,5 milioane de maşini afectate, deşi nu este în întregime clar ce fel de actualizări vor fi efectuate. Se ştie deja că VW, cel mai mare producător auto european, nu a reuşit să-şi respecte promisiunile, dar recent CE a publicat o actualizare a datelor pentru majoritatea statelor membre. Actualizarea softului a avut cel mai mare succes pe piaţa germană, unde 91% din consumatorii care deţin o maşină cu motor diesel echipat cu acel soft au venit la service pentru actualizare.
Cel mai redus procent de şoferi care au venit la service pentru actualizarea softului este în România (30%), urmată de Polonia (37%), Slovacia (39%), Croaţia (46%) şi Grecia (46%). Nu au fost publicate datele privind Bulgaria, Ungaria, Irlanda, Letonia şi Slovenia. Cea mai mare rată de succes s-a înregistrat în statele unde era obligatorie rechemarea. Totuşi, există şi ţări unde rechemarea nu era obligatorie, iar numărul şoferilor care au venit cu maşinile la service a fost mai ridicat decât în unele ţări unde rechemarea era obligatorie. Grupul Volkswagen cuprinde 12 mărci, printre care automobilele VW, Audi, Porsche, Skoda, Lamborghini, Seat, Bentley şi Bugatti, dar şi camioanele MAN şi Scania.



